Zdrowie

sobota, 07 listopad 2015 09:34

Zumba - fitness dla każdego

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Zumba Zumba Autor: Teammarche/(CC BY-SA 2.0)

Zumba to sport, odpowiedni dla każdego. Ćwiczenia, połączone z tańcem w rytm muzyki Latino, przypadną do gustu wszystkim miłośnikom fitnessu. Zumba pomoże zadbać o zgrabną sylwetkę, ale także wzmocni organizm i poprawi nam humor.

 

Twórcą Zumby jest trener fitnessu Alberto „Beto” Perez, który w latach 90. na zajęciach, zamiast tradycyjnej muzyki do aerobiku, włączył muzykę latynoską. Zajęcia te przypadły do gustu uczestnikom, których liczba zaczęła szybko wzrastać.

Co to jest Zumba?

„Zumba” w języku kolumbijskim oznacza „ruszaj się i tańcz”. Jej twórcą jest Kolumbijczyk, zawodowy tancerz i choreograf, który współpracuje m.in. z Shakirą. Jest to fuzja tańca i aerobiku, która została zainspirowana latynoskimi rytmami. Obecnie jest ona jednym z najpopularniejszych kierunków taneczno-fitnessowych w USA, który szybko rozprzestrzenia się w krajach europejskich.
Zumba posiada choreografię, która jest łatwa do zapamiętania, więc nie musimy się stresować, że nie zapamiętamy układu. Każda piosenka składa się maksymalnie z 2- 4 kroków, na dodatek nie są one wyliczane, gdyż to muzyka je dyktuje. Kiedy muzyka wraca, powtarzamy ten sam krok, więc wiemy, co będzie dalej. W zajęciach wykorzystywane są dynamiczne rytmy latynoskie tj. merenque, salsa, cumbia, reggaeton, flamenco, samba, taniec brzucha, cha-cha, rumba, twist i inne. Przy takiej muzyce „nogi same rwą się do tańca”, dlatego sport ten cieszy się dużą popularnością.

Dla zdrowia i urody

Zumba to doskonały trening o charakterze interwałowym, trening aerobowy, wytrzymałościowy oraz cardio. Ten nowoczesny taniec zadba o naszą sylwetkę – ćwiczenia te angażują i kształtują wszystkie mięśnie oraz pozwalają zrzucić zbędne kilogramy. Godzina ćwiczeń klasycznej wersji zumby pozwala spalić ok. 450 kcal. Ponadto zumba wpływa na poprawę wytrzymałości i kondycji ciała oraz stanu zdrowia, m.in. obniża ciśnienie krwi i usprawnia pracę serca. Ponadto uwalnia mnóstwo endorfin z naszego ciała, więc sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Po godzinie zajęć znika stres i zmęczenie, zostaje radość z cudownej zabawy w tanecznych rytmach.

Kto może uczestniczyć w treningu?

Można powiedzieć, że Zumba łączy pokolenia, gdyż udział z w zajęciach mogą brać młodzi i starsi ludzie – nie ma ograniczeń wiekowych. Ponadto ćwiczyć mogą zarówno osoby dobrze wysportowane, jak również o mniejszej sprawności fizycznej.

Zamba Basic, a może Zumba Toning?

W klubach fitness, a nawet w szkołach tańca Zumba występuje w kilku odmianach. Można więc wybrać coś dla siebie, z w zależności o od swoich upodobań i sprawności fizycznej.
Najpopularniejszą jest podstawowa forma - Zumba Basic, która jest odpowiednia dla wszystkich. Polega na połączeniu fitnessu z podstawowymi krokami latynoskich tańców. Proste formy choreograficzne, oparte głownie na krokach: cumbii, salsy, merengue, reggaetonu (dodatkowo także: samby, cha-cha, tango, bellydance, bolywood, twist) dostarczą wspaniałej rozrywki oraz pomogą zrzucić zbędne kilogramy. Dla osób o większej sprawności fizycznej doskonale sprawdzi się Zumba Toning, która pozwoli wyrzeźbić sylwetkę – wzmocnić ramiona, mięśnie brzucha i ud oraz spalić większą ilość kalorii. Podczas treningu w rytmach latynoskich wykorzystywane są lekkie ciężarki wypełnione piaskiem, które dodatkowo pełnią funkcję instrumentu muzycznego. Osoby starsze mogą się wybrać na zajęcia Zumby Gold, które są mniej intensywne, o wolniejszym tempie i trwają krócej - 35-40 min. W ćwiczeniach Zumby Gold mogą brać także udział osoby niepełnosprawne fizycznie, np. poruszające się na wózkach.
A co z dziećmi? Dla nich też znajdziemy coś odpowiedniego – Zumbatomic. Zajęcia te stworzone są specjalnie dla naszych pociech i opierają się na połączeniu fitness z tańcem w rytm muzyki latynoskiej. Mogą brać w nich udział już czterolatki. Choreografia wykorzystuje kroki m.in. hip-hopu, reggaetonu, cumbii czy salsy, aby dzieci wspaniale się bawiły i chętnie uczęszczały na zajęcia. Ćwiczenia te są bezpieczne i dają pociechom wiele korzyści, m.in. pozytywnie wpływają na przemianę materii, a więc pomagają utrzymać prawidłową masę ciała – ciągle słyszymy przecież o nadwadze u dzieci. Zumbatomic wspomaga także rozwój psychoruchowy i intelektualny dziecka: poprawia pamięć i koncentrację. Ponadto praca w grupie uczy odpowiedzialności i dyscypliny. Dziecko nabierze także pewności siebie, pozna nowych przyjaciół i będzie się dobrze bawić.
Mniej popularna w Polsce, ale warta uwagi jest Zumba Aqua – klasyczna zumba z ćwiczeniami w basenie. Zajęcia te dostarczają pełnego relaksu, pomogą także pozbyć się zbędnych kilogramów, wzmacniają mięśnie, a woda zapewnia masaż limfatyczny. Zumba Aqua jest bezpieczna, nie obciąża stawów, na dodatek wskazana dla wszystkich – nawet osób z problemami zdrowotnymi oraz nie umiejących pływać. Fantastyczny taniec w wodzie w rytm muzyki Latino zrelaksuje i odpręży każdego zwolennika fitness.
Dla osób, które intensywne ćwiczą odpowiednia będzie Zumba in the Circuit. Zajęcia te przyspieszają przemianę materii w organizmie, spalają dużą ilość kalorii oraz wzmacniają mięśnie. Tyle propozycji, w których każdy znajdzie ćwiczenia odpowiednie dla siebie i swojej rodziny.

Zumba – nowy styl życia?

Zumba jest hitem fitness klubów i szkół tańca, które zrzeszają coraz to większą liczbę zwolenników. W ostatnich latach osiągnęła ona ogromy sukces, wciągnęła tysiące ludzi, którzy stali się niemal „zumboholikami” spędzającymi popołudnia z przyjaciółmi na „imprezie fitness” w rytmach Latino. Na rynku pojawiły się „zumbowe” ubrania i gadżety zarówno dla mężczyzn, kobiet, jak i dzieci. Kolorowe alladynki, spodnie z niskim krokiem i kimonowe bluzeczki to moda dla najmłodszych. Kolekcje strojów Zumba® fitness są wykonane z materiałów, które doskonale odprowadzają pot. Ponadto energizujące kolory i zdobienia ubrań różnorodnymi wzorami wprawią w dobry nastrój każdego. Należy jednak pamiętać, że ubranie do Zumby powinno być po prostu wygodne. „Zumbowanie” to nie tylko moda, ale także podstawa dobrego samopoczucia.
    
Zumba to fitness kształtujący sylwetkę, poprawiający kondycję, wyzwalający pozytywną energię. Taniec i dobra zabawa w rytm latynoskiej muzyki przypadną do gustu każdemu. Czyż nie warto wybrać się na Zumbę i ćwicząc, dobrze się bawić?Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 2110 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 listopad 2015 15:07
Agnieszka Bożek

Dietetyk, redaktor tekstów publikowanych w czasopismach oraz na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Prywatnie matka dwóch chłopców. W wolnym czasie czyta książki oraz jeździ na rowerze.