Zdrowie

poniedziałek, 26 październik 2015 21:13

Rusz się - bądź fit!
Wyróżniony

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(1 głos)
trening trening https://pixabay.com/pl/szkolenie-rmuscles-z-powrotem-828741/

Zdrowy tryb życia. Tę frazę słyszymy niemal codziennie w mediach, na ulicy, w rozmowach ze znajomymi. Każdego dnia mijamy po drodze do domu co najmniej kilka siłowni, klubów fitness i sal ćwiczeniowych. Obok nas przebiegają ludzie na wieczornym joggingu, przejeżdżają dziesiątki rowerów. Kiedy to się stało i jak do tego doszło, że dzisiaj "bycie fit" jest niemal tak pożądane jak sportowy samochód czy najmodniejsze ubrania?

Uprawianie sportu i zdrowa dieta stały się nieodłączną częścią życia dla setek tysięcy ludzi. Świadomość swojego ciała i jego potrzeb to dzisiaj najsilniej podkreślany element samorozwoju. W czasach, w których duchowość czy rozwój czysto intelektualny zeszły na dalszy plan, możemy pełniej poświęcić się dbaniu o rozkwit naszej cielesności. Zdaje się, że rewolucja fitnessowa nie ominęła nikogo. Gros z nas aktywnie uczestniczy w przeróżnych ćwiczeniach, inni przyglądają się z bezpiecznej odległości. Jednak nie da się zaprzeczyć, że zmiana w społecznej świadomości już się dokonała. Dzisiaj po prostu modnie jest uprawiać sport. Powstające jak grzyby po deszczu kluby fitness zachęcają mnogością ofert, ciekawych zajęć i nowoczesnych sprzętów. Każdy może znaleźć coś dla siebie, wybór aktywności jest bowiem naprawdę szeroki. Ćwiczenia i dieta to już nie tylko jednorazowy, coroczny rytuał mający na celu zrzucenie kilku kilogramów. To nowy styl życia - styl fit. 

Nie da się ukryć - moda taka, jak ta, może przynieść społeczeństwu naprawdę wiele dobrego. Dzisiaj przyznać się do nieuprawiania sportu, to prawie jak popełnić towarzyską gafę. Na siłownię chodzi coraz więcej osób. Fitness również został odczarowany. Choć potrzeba było na to sporo czasu, dzisiaj już wiadomo, że ten rodzaj aktywności nie jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Nie kojarzymy już tego sportu jedynie z kolorowymi opaskami na włosy i radosnym podskakiwaniem w rytm muzyki. Teraz niemal każdy wie na czym polegają poszczególne ćwiczenia, jakie mogą przynieść korzyści, czym ta dziedzina różni się od innych. Również koszt takiej zdrowej rozrywki nie jest szczególnie wysoki. Jednorazowy wstęp na siłownię możemy wykupić już za około 15 złotych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby dać sobie szansę. Kiedy już pokochamy taką aktywność, większość klubów fitness zaoferuje nam atrakcyjne zniżki na pakiet różnego rodzaju zajęć.

Ludzie pytani o to dlaczego uprawiają sport opowiadają krótko: to poprawia nie tylko ich kondycje ale – co najważniejsze – samopoczucie. Sport sprawia, że odzyskujemy kontrolę nad swoim ciałem, uczymy się poprawnego oddychania, doskonalimy kondycję fizyczną. Bezsprzecznie wpływa również zbawiennie na nasz układ odpornościowy. Nie bez powodu lekarze powtarzają, że uprawianie sportu to nieodłączny element zdrowego trybu życia. Dziś nie wystarczy ograniczanie spożycia słodyczy czy wyeliminowanie z diety białego pieczywa. Na nasze zdrowie i wygląd wpływa mnóstwo czynników. Spora dawka ruchu jest niezbywalną częścią dbania o siebie.

Nie możemy zapomnieć o najważniejszym: fitness nie tylko usprawnia naszą kondycję i poprawia zdrowie. Przede wszystkim stymuluje obszar w mózgu, odpowiedzialny za wydzielanie endorfin, nazywanych potocznie hormonami szczęścia. Te niezwykłe substancje wprawiają nas w stan podobny do narkotykowego odurzenia– rozluźniają i wywołują uczucie przyjemnej ekstazy. Czy można wyobrazić sobie coś lepszego niż połączenie przyjemnego z pożytecznym? Dbając o siebie możemy sprawić, że nie tylko nasze ciało, ale całe życie zyska nową jakość. Taką, o której dotąd nam się nie śniło.

Wszyscy, którzy już spróbowali wiedzą o czym mowa: aktywność fizyczna uzależnia. Jednak takich – zdrowych – nałogów powinniśmy mieć jak najwięcej. Jeśli więc siedzimy właśnie przy komputerze, sprawdźmy gdzie znajduje się najbliższy klub fitness. Gwarantuję, że pierwszy krok pociągnie za sobą kolejne, a z każdym następnym będziemy czuć się lepiej, wyglądać piękniej i żyć zdrowiej!Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 909 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 listopad 2015 09:10
Katarzyna Sudoł

Absolwentka kulturoznawstwa i studentka ostatniego roku filozofii. Lubię dużo wiedzieć. Zakochana w kinie i literaturze.