Zdrowie

piątek, 27 listopad 2015 10:31

Masaż leczniczy – poradnik pacjenta

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
masaż leczniczy masaż leczniczy Photo credit: valentinapowers / Foter.com / CC BY

Ta specyficzna forma leczenia w przeciągu dwóch dekad stała się w Polsce niezwykle popularna. Mnogość salonów masaży w polskich miastach cieszy. Czy jednak te usługi są jednakowo pożyteczne i na wystarczająco wysokim poziomie? Czy różnorodność rodzajów masaży przekłada się na ich skuteczność? Masaż leczniczy, klasyczny stanowi pewną bazę, podstawę terapeutyczną, która jest świetnym odniesieniem dla innych, egzotycznych zabiegów. Zanim jednak cokolwiek zdecydujemy, warto się coś nie coś na ten temat dowiedzieć. Unikniemy niepotrzebnych rozczarowań, niebezpieczeństw i wydatków.

Nie każdy nadaje się do tego zawodu, jednak wystarczy dzisiaj kilkutygodniowy kurs i już jest się masażystą. Taki człowiek może nam zrobić krzywdę, wywołać inne choroby, pogłębić dolegliwości. Oczywiście nie generalizujemy, ale dyplom masażysty, umieszczony w widocznym miejscu w gabinecie, uwiarygodnia terapeutę w znacznym stopniu. Stopień specjalizacji, rok ukończenia szkoły, krótka rozmowa nie powinna być dla masażysty niczym krępującym. Jest to szczególnie ważne, gdy trafiamy do gabinetu, salonu bez konkretnego skierowania. Lepiej jednak takie mieć, wystawiają je głównie chirurdzy ortopedzi, bowiem 80 procent przypadków to problemy z narządami ruchu.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu

Nasz masażysta powinien przeprowadzić bardzo dokładny, profesjonalny wywiad. Zapoznać się z badaniami, zinterpretować zdjęcia rtg, tomografu. Wywiad przed masażem jest niezwykle istotny ze względu na przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie można się masować: przy ostrych stanach zapalnych, wysokim ciśnieniu, zaawansowanej miażdżycy i osteoporozie, chorobach krwi, żylakach, owrzodzeniach, w ciąży i w czasie menstruacji. Ogólnie groźnych chorobach; aids, epilepsji, stwardnieniu rozsianym, nowotworach. Profesjonalista wykona odpowiednie i konieczne testy ruchowe, dotyczące sprawności narządów ruchu. Potrafi poradzić w wielu życiowych kwestiach, związanych z dolegliwościami; dopasowanie profilowanej poduszki, materaca, pasa, gorsetu. Podpowie jak radzić sobie z noszeniem ciężarów. Ewentualnie, jakie ćwiczenia wykonywać przy wadach postawy.

Masaż leczniczy

Samo masowanie, przynoszące oczywiście relaks i odprężenie, by dać efekty lecznicze, powinno być wykonywane w odpowiedni sposób. Szczególnie przy pierwszych zabiegach, współpraca między obiema stronami powinna być jasna i czytelna. Masażysta masuje bowiem dokładnie pod samym progiem bólu. Oczywiście wcześniej rozgrzewa ciało zabiegami wstępnymi. Gdy boli, natychmiast to sygnalizujemy. Te szczególne bodźce mechaniczne (rękoczyny), mają charakter miejscowy, ale oddziałują także ogólnie. Dlatego też masaże zaleca się nie tylko w chorobach układu ruchu. Masaż reguluje zaburzenia krążenia, usuwa zastoje, obrzęki, opuchlizny, pobudza lub koi układ nerwowy, wpływa na sprawność układu limfatycznego. Nie ma jednak lepszego sposobu na wspomaganie leczenia, jak usprawnianie pourazowe, poudarowe i po wylewie. Dobrze przeprowadzony zabieg łagodzi sztywność, napięcie i bóle mięśni. Stosunkowo szybko odzyskamy normalny zakres ruchów. Wszystko to wpływa na zmniejszenie ilości zażywanych leków przeciwbólowych, a nawet uniknięcie operacji. Masaż leczniczy jest podstawą rekonwalescencji, pobudza organizm do samoregulacji, homeostazy.

Inne zastosowania masażu

Doskonałym zabiegiem kosmetycznym jest masaż twarzy. Specjalna procedura masowania działa przeciwzmarszczkowo, skóra staje się sprężysta. Niepotrzebna i nieestetyczna tkanka ulega wchłonięciu, odzyskujemy wyraźny owal twarzy. Bardzo wielu ludzi cierpi na migreny, głównie pochodzenia napięciowego. Mięśnie całej głowy są napięte, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Mówi się wtedy w żargonie medycznym o tzw. kasku neurastenicznym. Odpowiednie masaże mięśni głowy, twarzy, pozwalają rozróżnić stan napięcia od rozluźnienia, kontrolować go i pozbywać się migreny samodzielnie. Świadome rozluźnianie znosi większość bóli.
Niewiele osób wie, że istnieje także masaż brzucha. Znów specjalna procedura masowania, ułatwia trawienie, pomaga szczególnie przy bardzo uciążliwych zaparciach.

Terapie manualne

Osobnym zagadnieniem, choć tylko związanym z masażem jest tzw. nastawiane kręgów kręgosłupa za pomocą terapii manualnej. Warto o tym wspomnieć, ponieważ większość ludzi nie orientuje się wystarczająco w tej kwestii. Działalność kręgarzy, pomimo, że przynosi natychmiastową ulgę, jest wręcz niebezpieczna. Takie manipulacje, stosowane zbyt często, prowadzą do zbytniej, niepożądanej ruchomości kręgów, powikłań w chorobach kręgosłupa. Tego typu leczenie objawowe znajduje swój finał zazwyczaj w konieczności operacyjnego zespolenia kręgów, co jest równoznaczne z inwalidztwem (ograniczenie ruchu).
Mniej ryzykowną terapią jest oddziaływanie za pomocą masażu na określone punkty na ciele. Głównie stóp i rąk. Refleksoterapia wzięta wprost z medycyny wschodniej jest pochodną akupunktury. Jest to jednak osobne zagadnienie.
Niewątpliwymi zaletami masażu jest zwiększenie masy mięśniowej i przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej, co daje efekt odchudzania i  pomoc w walce z cellulitem.

Masaż służy do odnowy biologicznej, działa leczniczo, relaksująco albo pobudzająco. Polecany dla wszystkich, chcących się uwolnić od permanentnego stanu napięcia i stresu. Ten krótki zarys wiedzy związanej z masażem z pewnością przyda się przy masażach relaksujących.
 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 2083 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 grudzień 2015 00:17