Zdrowie

czwartek, 19 listopad 2015 13:43

Uzależnienie od seksu i cyberseksu

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Internet Internet FirmBee - CC0 Public Domain / FAQ

Seks w internecie może na początku wydawać się niewinny. Z czasem jednak zaczyna wciągać osobę, która wykorzystała taki rodzaj rozładowania napięcia czy stresu. Choć najpierw skorzystaliśmy z niego tylko parokrotnie, stopniowo, po seks w sieci zaczynamy sięgać nawet do kilku razy dziennie. W pracy, po pracy, w domu, wieczorem, w zaciszu własnego pokoju: cyberseks zaczyna rządzić światem. Należy pamiętać, że od wirtualnych igraszek również można się uzależnić, tak samo jak od narkotyków czy alkoholu. Podobnie jak w innych nałogach, życie całej rodziny i osoby uzależnionej staje się piekłem. Jakie są zatem objawy uzależnienia od cyberseksu?

Cyberseks i komunikatory społecznościowe

Wraz z rozwojem internetu pojawił się cyberseks, czyli wirtualny stosunek seksualny, odbywany w wyobraźni, poprzez wysyłanie za pośrednictwem komunikatorów takich jak ICQ, Gadu - Gadu czy Skype lub chatów, seksualnych komunikatów, które opisują własne przeżycia erotyczne. Jest to bardzo często związane z masturbacją. Trzeba również wspomnieć o tym, że do tego samego celu (zaspokajaniu potrzeb seksualnych) służą rozmowy telefoniczne czy SMS -y.

Uzależnienie a poczucie własnej wartości

W książce Uzależnienia - geneza, terapia, powrót do zdrowia B. T. Woronowicz pisze: "U podłoża erotomanii, oprócz nadmiernie silnego popędu seksualnego, mogą leżeć m.in. niskie poczucie własnej wartości, nieśmiałość, niepewność oraz brak wiary we własne możliwości seksualne, które wymuszają potrzebę ciągłego sprawdzania swojej wydolności".

Autor w swoim dziele z zakresu uzależnień wspomina również, że:  "Jednocześnie wiadomo, że podniecenie seksualne i orgazm powodują uwolnienie endogennych opiatów, które wpływają na struktury mózgu, określane jako "układ nagrody", co pozwala doszukiwać się działania podobnych mechanizmów jak w innych uzależnieniach.  Zwiększenie popędu seksualnego spotykane jest także przy uszkodzeniu płatów czołowych i ciała migdałowatego w mózgu."

Wiążące nałogi

Trzeba wspomnieć, że osoby, będące w szponach seksualnego czy cyberseksualnego nałogu, są często uzależnione od innych środków psychoaktywnych np. od alkoholu, narkotyków czy leków.

Z badań opublikowanych przez P. Carnesa, przeprowadzonych na grupie osób uzależnionych od seksu, leczonych w jednym ze szpitali w stanie Minnesota wynika, że 42% było uzależnionych od alkoholu, a u 38% rozpoznano zaburzenia łaknienia (źródło: Uzależnienia - geneza, terapia, powrót do zdrowia).

Rodzaje erotomanii

1. Erotomania trwała - częste zmiany partnerów, duża aktywność seksualna.

2. Erotomania nawracająca - zróżnicowane formy aktywności seksualnej, nieświadome cechy homoseksualne.

3. Forma graniczna z nasilonymi fantazjami erotycznymi.

4. Cyberseks.

Sfera emocjonalna w uzależnieniu

Wiadome jest, że osoby uzależnione od seksu czy od alkoholu mają ogromne problemy w sferze emocjonalnej. Praca z pacjentem jest skoncentrowana przede wszystkim na nauce okazywania uczuć, mówienia o nich i wyrażania ich w sposób jak najbardziej konstruktywny. Nie można zabronić pacjentowi uprawiania seksu, gdyż to powoduje blokowanie jego podstawowych potrzeb, co nie rozwiąże jego problemu.

Trzeba uświadomić mu, że stosunek seksualny, aby sprawiał przyjemność i jednej i drugiej osobie, musi być połączony z uczuciami wyższymi, takimi jak miłość czy poczucie bezpieczeństwa. Nie można zbudować konstruktywnego związku tylko i wyłącznie na sferze fizycznej, gdyż będzie miał on charakter powierzchowny i niestały. 

Pacjent musi sobie uświadomić podczas swojej terapii, że budowanie relacji z drugim człowiekiem oparte jest na szacunku i zaufaniu. Uzależnieni bardzo często zaprzeczają swojej chorobie lub ją bagatelizują, co powoduje, iż trudniej namówić ich na terapię. Do podjęcia decyzji o leczeniu się, nałogowiec musi dojrzeć emocjonalnie, wtedy terapia skutkuje i widać efekty leczenia.

Poradnie leczenia uzależnień, grupy wsparcia - a uzależnieni

Leczyć się można zarówno w przychodniach prywatnych, jak i w państwowych (NFZ). W każdej poradni zdrowia można spotkać i umówić się z terapeutą uzależnień lub psychologiem. Jednocześnie chory ma możliwość zapisania się do grup wsparcia (np. Anonimowi Seksoholicy). Działają one często przy kościołach, parafiach czy poradniach zdrowia. W internecie znajdują się lista placówek pomocowych dla osób uzależnionych, z których można skorzystać w danym mieście (wymienione są w niej wszystkie ośrodki w Polsce, które są refundowane przez NFZ).

Podstawą do podjęcia leczenia jest chęć do wyjścia z uzależnienia, wsparcie i miłość rodziny oraz uświadomienie sobie, że nie można wstydzić się choroby, bo wstydem jest sprawianie bólu swoim bliskim i powodowanie, że ich życie rozpada się pod wpływem kolejnych ciosów chorego ojca lub chorej matki.  

Źródło: B. T. Woronowicz - "Uzależnienia - geneza, terapia, powrót do zdrowia", Warszawa 2009r,

 

 

 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1173 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 grudzień 2015 19:36
Ewa Guzowska

Jestem pedagogiem społeczno - opiekuńczym w trakcie doktoratu z pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych UG. Ukończyłam Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu Terapii i Diagnozy Dzieci z zaburzeniami w Gdańsku.

Pracowałam jako terapeuta uzależnień, a także jako pedagog szkolny w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Gdańsku.

Prowadzę liczne szkolenia dla nauczycieli i pedagogów w województwie pomorskim. Współpracuję z Centrum Kultury Morena w Gdańsku, prowadzę tam zajęcia dla seniorów.

Od 2012 roku jestem wykładowcą przedmiotów pedagogicznych w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku, a od tego roku akademickiego współpracuję także z Wyższą  Szkołą Bezpieczeństwa w Gdańsku.

Moje zainteresowania dotyczą przede wszystkim sfer pedagogiczno - psychologicznych, oświaty oraz kultury.

Zamierzam pisać o problemach dzisiejszych rodzin, ich sposobie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, a także o tym na co powinniśmy zwracać uwagę jako istoty czujące i empatyczne.

Życzę miłego czytania i komentowania moich artykułów.