Zdrowie

Zdrowie

Zdrowie (20)

„Kiedy zrozumiesz jak ważna jest woda w Twoim ciele zrozumiesz, że jesteś w stanie sam siebie wyleczyć” - dr Fereydoon Batmanghelidj. Źródlana, mineralna, lecznicza, a nawet … srebrna. Woda wypełnia i otacza wszystkie komórki organizmów żywych, dlatego powinna stanowić nieodłączny element codziennej diety.

Drzewo oliwne to jedna z najstarszych roślin biblijnych, której liście i owoce wykorzystywane były w ziołolecznictwie od dawna. Wszyscy znamy zalety oliwy z oliwek, ale o liściu oliwnym i jego prozdrowotnych właściwościach mało kto wie. Jakie skarby kryje ten cudowny dar natury?

Ta specyficzna forma leczenia w przeciągu dwóch dekad stała się w Polsce niezwykle popularna. Mnogość salonów masaży w polskich miastach cieszy. Czy jednak te usługi są jednakowo pożyteczne i na wystarczająco wysokim poziomie? Czy różnorodność rodzajów masaży przekłada się na ich skuteczność? Masaż leczniczy, klasyczny stanowi pewną bazę, podstawę terapeutyczną, która jest świetnym odniesieniem dla innych, egzotycznych zabiegów. Zanim jednak cokolwiek zdecydujemy, warto się coś nie coś na ten temat dowiedzieć. Unikniemy niepotrzebnych rozczarowań, niebezpieczeństw i wydatków.

Środowisko związane z edukacją, jest z jednym z najbardziej dotkniętych grup społecznych poprzez szykanowanie. Problem mobbingu obecnie nie dotyczy już tylko samych uczniów, ale dotyka przede wszystkim nauczycieli. Przemoc psychiczna, jaką doświadczają coraz częściej nauczyciele, jest jednym z czynników wypalenia zawodowego i przekwalifikowywania się.

Coraz częściej spotykamy się z osobami, które stopniowo ograniczają swoją dietę. Doszukują się one w produktach żywnościowych niepożądanych i trujących składników oraz konserwantów. Z czasem przestają nawet kupować Eco- produkty w sklepach ekologicznych ze zdrowa żywnością, tylko same zaczynają uprawiać ogródek, myśląc, że tylko w ten sposób mają gwarancję, że zdrowo i bezpiecznie się odżywiają. Taka obsesyjna troska o zdrowe odżywianie znalazła swoja nazwę - ortoreksja. Jak się ona objawia? Jakie są konsekwencje choroby? I czy ortoreksja faktycznie jest niebezpieczna? 

Lęk to obezwładniające uczucie, które zna każdy z nas. Od najmłodszych lat, rodzice i nauczyciele uczą, czego należy się bać. Ta nauka ma służyć ochronie naszego zdrowia jak i życia. Lęk jest uczuciem, które działa jak alarm. Rozsądni go nie lekceważą, dopóki nie upewnią się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Strach towarzyszy ludziom stale w codziennym życiu, ale problem pojawia się wtedy, gdy przejmuje nad nimi kontrolę. Informuje, by organizm podjął działanie: walkę lub ucieczkę, aby przeżyć w niesprzyjających warunkach. Gdy poziom lęku jest nieadekwatny do sytuacji, czas przyjrzeć się wrogowi i jeśli nie da się go usunąć, to przynajmniej skutecznie unieszkodliwić.

Seks w internecie może na początku wydawać się niewinny. Z czasem jednak zaczyna wciągać osobę, która wykorzystała taki rodzaj rozładowania napięcia czy stresu. Choć najpierw skorzystaliśmy z niego tylko parokrotnie, stopniowo, po seks w sieci zaczynamy sięgać nawet do kilku razy dziennie. W pracy, po pracy, w domu, wieczorem, w zaciszu własnego pokoju: cyberseks zaczyna rządzić światem. Należy pamiętać, że od wirtualnych igraszek również można się uzależnić, tak samo jak od narkotyków czy alkoholu. Podobnie jak w innych nałogach, życie całej rodziny i osoby uzależnionej staje się piekłem. Jakie są zatem objawy uzależnienia od cyberseksu?

Spory na temat zasadności podniesienia wieku emerytalnego w Polsce (i nie tylko) trwają w najlepsze. Wiele osób z trwogą myśli o wydłużeniu czasu, w którym będą musiały pozostawać aktywne zawodowo. Tymczasem członkowie wciąż rosnącej grupy tych, którzy mają ten etap życia już za sobą, niejednokrotnie skarżą się na nudę, poczucie braku sensu i bycia niepotrzebnym.

Na polskich ulicach mijamy się z coraz większą ilością biegaczy i fanów nordic walking, każdego roku powstają kolejne kilometry ścieżek rowerowych, nowe siłownie wyrastają jak grzyby po deszczu, a trenerzy personalni nie mogą narzekać na brak pracy. Można już chyba śmiało stwierdzić, że Polacy pokochali uprawiać sport. Czy zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia to tylko moda czy już styl życia?

Dobroczynne działanie promieni słonecznych jest dla nas czymś oczywistym. Opalanie się to też forma leczenia, należy jednak zachować daleko idącą ostrożność. Podobnie jak i przy innych formach kuracji. Solaria są ogólnodostępne, stąd pojawiają się głosy o szkodliwości nadmiernego korzystania z tej formy terapii. Oczywiście ma to w sobie ziarnko prawdy, wedle przestrogi: co za dużo, to niezdrowo. Problem jednak tkwi w sposobie wykorzystania solariów, a nie w samej naturze promieni UV, które, same w sobie, mają niebagatelny wpływ na organizm ludzki. W końcu pierwsze solaria zostały stworzone tylko i wyłącznie do celów leczniczych.

W dzisiejszych czasach wszyscy żyją w pośpiechu, zabiegani, zmartwieni i zmęczeni – ciągle tylko praca, dom… i tak codziennie. Wracamy do domu wyczerpani i w złym nastroju. Co zrobić, aby poczuć się lepiej? Kąpiel z dodatkiem pachnącego olejku na pewno odpręży i poprawi humor. Magiczny świat zapachów pobudzi zmysły, przywoła wspomnienia, ale też korzystnie wpłynie na zdrowie i urodę.

Choć w Europie nie są jeszcze zbyt popularne, systematycznie zyskują nowych fanów. Są źródłem witamin, cennych minerałów, a także kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Dzięki dużej zawartości błonnika mogą również sprzyjać odchudzaniu. Poznaj cudowne właściwości nasion chia!

Zumba to sport, odpowiedni dla każdego. Ćwiczenia, połączone z tańcem w rytm muzyki Latino, przypadną do gustu wszystkim miłośnikom fitnessu. Zumba pomoże zadbać o zgrabną sylwetkę, ale także wzmocni organizm i poprawi nam humor.


Jesteś domatorem, lubisz swój dom, ale coś tu nie gra. Dyskomfort, bóle głowy, duszności, rozdrażnienie, zmęczenie - winą może być powietrze w Twoim mieszkaniu. Zimą problem się potęguje, trudno bowiem nieustannie wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem tęgi mróz. Mamy na to sposób.

Jesień i zima to pory roku, które nie najlepiej wpływają na nasze samopoczucie. Dni są coraz krótsze, słońca coraz mniej i niestety dopada nas sezonowa chandra. Co wtedy robimy? Zazwyczaj sięgamy po coś słodkiego: czekoladkę, pączka, a nawet rurkę z kremem. Słodycze, co prawda, poprawią nam humor, ale tylko na chwilę, za to negatywnie wpłyną na wygląd naszej sylwetki, ale co ważniejsze – na nasze zdrowie. Co zatem jeść, aby poprawić nastrój w te smutne, jesienne i zimowe dni?

Stres: jest naszym przyjacielem czy może wrogiem, z którym należy walczyć? Nie odnajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Pomaga przeżyć: było tak zarówno w czasach, kiedy ludzie polowali na dzikie zwierzęta, jak i dziś, gdy mierzą się z obowiązkami życia codziennego. To, czego możemy być pewni to fakt, że jego nadmiar jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Powoduje migrenę, wrzody żołądka, problemy z kręgosłupem, nałogi czy depresję. Choć na co dzień naszym obowiązkiem w pracy czy w domu jest sprostanie wielu oczekiwaniom (czasem zbyt wygórowanym) to jednak większość z nas dobrze radzi sobie ze stresem.

To sport dla każdego: nieważne, ile masz lat, nie liczy się fakt, że nigdy nie miałeś do czynienia ze sportem. Wystarczą chęci, spotkanie z instruktorem i możesz zaczynać swoją przygodę z nordic walking. Jeśli po pewnym czasie zauważysz, że już nie męczysz się, wchodząc po schodach i do tego uśmiech zagości na Twojej twarzy, kiedy spojrzysz na pomiar wagi - to znaczy, że ten sport jest właśnie dla Ciebie.

Po słonecznym lecie nastaje chłodna, deszczowa i ponura jesień, a wielu z nas miałoby ochotę (wzorem niektórych zwierząt) przespać kilka najbliższych miesięcy. Mamy mniej energii i zapału do pracy, jesteśmy ospali, rozdrażnieni, mniej rzeczy sprawia nam radość.

Zdrowy tryb życia. Tę frazę słyszymy niemal codziennie w mediach, na ulicy, w rozmowach ze znajomymi. Każdego dnia mijamy po drodze do domu co najmniej kilka siłowni, klubów fitness i sal ćwiczeniowych. Obok nas przebiegają ludzie na wieczornym joggingu, przejeżdżają dziesiątki rowerów. Kiedy to się stało i jak do tego doszło, że dzisiaj "bycie fit" jest niemal tak pożądane jak sportowy samochód czy najmodniejsze ubrania?

Ten słodki smakołyk – miód – jest znany od najdawniejszych czasów. Już w starożytności Hipokrates stwierdził, że "Dobrze jest, jeśli pokarm jest lekarstwem, a lekarstwo pokarmem". Miód jest słodszy od cukru, a przy tym posiada nieprzecenione wartości zdrowotne. Zwalcza przeziębienie, wzmacnia organizm, łagodzi podrażnienia skóry i nie tylko. Miód jest także doskonałym kosmetykiem. Warto więc mieć słoiczek tego złotego smakołyku na kuchennej półce.