Wiedza

poniedziałek, 16 listopad 2015 12:08

Zostać fotografem - tylko od czego zacząć?

Napisał
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zostać fotografem - tylko od czego zacząć? Waldemar Graban

Jak na porządnych fotografów przystało, zacząć powinniśmy od wyboru odpowiedniego sprzętu.
Sklepowe półki uginają się od wszelkiego rodzaju aparatów fotograficznych. Przechodząc wśród nich widzimy mnóstwo prostych, kieszonkowych cyfrówek, zaawansowanych kompaktów z wymienną optyką oraz lustrzanki.
Tylko czego tak naprawdę potrzebujemy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu?

Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że w Trójmieście najwięcej sprzętu fotograficznego kupuje się przed okresem świątecznym i wakacyjnym. Aż siedemdziesiąt procent ankietowanych przyznało, że między innymi właśnie z tego powodu październik i grudzień zdarzają się być obfitsze w nowości z branży fotograficznej.

Od czego zacząć?

Przed wejściem do sklepu zastanówmy się, jakie zdjęcia chcemy robić. Czy aparat potrzebujemy na wakacje, spotkania rodzinne, do sportu, a może fotografia jest naszą pasją? Częściej będziemy robić zdjęcia za dnia czy nocą, w pomieszczeniu czy w plenerze? A może potrzebujemy sprzęt, który poradzi sobie w każdych warunkach?  

Kieszonkowe kompakty

To niewielkie aparaty cyfrowe, mieszczą się w kieszeni. Możemy je mieć zawsze pod ręką. Są proste i intuicyjne w obsłudze. Idealnie sprawdzą się na spotkaniach rodzinnych, imprezach ze znajomymi
i podczas małych, weekendowych wyjazdów. Są w pełni automatyczne: nie musimy znać się na balansie bieli, przesłonach, nie musimy wiedzieć, czym jest czas naświetlanie zdjęcia – system podaje nam gotowe ustawienia. Obiektywy stosowane w kompaktach posiadają bardzo krótką ogniskową, dzięki temu aparaty te charakteryzują się dużą głębią ostrości – dlatego często nie stosuje się w nich nawet układów ustawiania ostrości.  

Zaletami małych cyfrówek są ostre zdjęcia, małe gabaryty i prosty w obsłudze system podający gotowe ustawienia.
Świetnie się sprawdzą w rękach początkującego fotografa.

Zaawansowane kompakty  

Na ogół większe od prostych cyfrówek, mają więcej funkcji i co za tym idzie większe możliwości kontroli.
Wykonane są z lepszej jakości elementów – co przekłada się na jakość zdjęć. Po ten typ aparatu powinny sięgnąć te osoby, które interesują się fotografią, chcą osiągać dobre i kontrolowane efekty, a jednocześnie wystarczy im wbudowany w aparat obiektyw. Bardziej wymagający mogą sięgnąć po model z wymienną optyką.
Takie oferują jakość obrazu na poziomie lustrzanek, ale nie mają lustra ani optycznego wizjera i są bardziej poręczne, a co najważniejsze, pozwalają na wymianę obiektywu.  

Takim aparatem nie powinniśmy się chwalić na imprezach, a w dynamicznym otoczeniu trudno nam będzie   manualnie ustawić interesujący nas efekt. Zaawansowane aparaty kompaktowe najlepiej sprawdzą się w plenerze.

Zaletami półprofesjonalnych kompaktów są dobrej jakości zdjęcia, wysoki poziom kontroli, wymienne obiektywy
i wysoka jakość wykonania.
Zalecane dla hobbystów i średnio zaawansowanych artystów fotografów. Znakomite do nauki. 

Lustrzanki  

Lustrzanki to najbardziej rozwinięta i profesjonalna kategoria aparatów. Choć wśród tego typu cyfrówek znajdziemy zarówno zaawansowane, jak i amatorskie modele, sięgać po nie powinny osoby, które znają już podstawy fotografii. Lustrzanki pozwalają uzyskać bardzo wysoką jakość zdjęć i sprawdzą się w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Wyposażone są w lustro i dobrej jakości optyczny wizjer. Pozwalają też na wymianę obiektywu. Wadami lustrzanek są ich spore gabaryty (w tym waga), są bardzo czułe - więc do zrobienia idealnego zdjęcia bardzo często potrzebny nam będzie statyw.

Zaletą Lustrzanki jest możliwość uzyskania najlepszej (współcześnie) jakości zdjęcia, pełna kontrola parametrów obiektywu i świetna jakość wykonania.
Z takim sprzętem pracują na co dzień profesjonaliści.

Trochę szczegółów

Duszą każdego aparatu cyfrowego jest jego światłoczuła matryca - to w tym miejscu rejestruje się obraz.
Na matrycy znajdują się piksele światłoczułe oraz towarzysząca im elektronika.
10 milionów pikseli określa się jako 10 megapikseli. Im więcej pikseli, tym większa rozdzielczość zdjęć.
Nie trzeba się jednak kierować tym, ile megapikseli posiada wybrany sprzęt – bo niemal każdy dostępny obecnie na rynku aparat ma tak dużą rozdzielczość, że nasze zdjęcia spokojnie wydrukujemy w formacie A4.

Ważniejszy od ilości pikseli jest ich rozmiar. Im większa matryca, tym większe piksele można w niej umieścić.
To bezpośrednio wpływa na jakość zdjęcia. Małe cyfrówki posiadają stosunkowo niewielkie matryce (np. 1/2,3 cala), większe spotykamy dopiero w droższych aparatach. Najwydajniejsza będzie matryca typu CMOS, pozwala ona fotografować na wyższym ISO, w półmroku i bez lampy.

Drugą najważniejszą rolę pełni tutaj sama optyka.
Obiektyw to (obok matrycy) najważniejszy element aparatu, wpływający na jakość zdjęć i zawartość kadru.
Jego parametry mają bezpośredni związek z przeznaczeniem aparatu do różnych celów.
W aparatach kompaktowych obiektyw jest wbudowany, niewymienny. W aparatach z wymienną optyką możemy dobrać obiektyw taki, jaki chcemy.   

Teraz kilka praktycznych rad:

1. Zoom
Nigdy cyfrowy. Jeżeli decydujesz się na kupno aparatu, wybierz taki z zoomem optycznym.
Bardzo dobry i w pełni wystarczający jest zoom optyczny od 24 mm do około 70 – 100 mm.
Przybliżenia cyfrowe faktycznie przybliżają – ale kosztem jakości zdjęcia.

2. Autofocus
Wybierz aparat z szybkim autofocusem (czyli taki, który bardzo szybko ustawia ostrość). Można to bardzo szybko sprawdzić. Weź sprzęt do ręki, ustaw kadr i natychmiast przyciśnij migawkę. Jeżeli zdjęcie zrobi się od razu – autofocus jest porządku. Jeżeli nie - możemy stracić szanse na uwiecznienie chwili.
Wiele współczesnych aparatów cierpi na zbyt długi czas stabilizacji…

3. Zdjęcia seryjne...
...czyli wiele zdjęć (3-5) za jednym przyciśnięciem migawki.
Ta funkcja świetnie się sprawdzi przy fotografowaniu dzieci, zwierząt czy sportu.

4. Lama błyskowa
Niech "twój wybranek" posiada lampę. Okaże się nieoceniona przy doświetlaniu twarzy w mocnym świetle lub przy zdjęciach typu makro. Nie mówiąc już o zdjęciach nocnych.

Fotografia to temat rzeka, ale najważniejsze jest żeby pamiętać po co ma nam służyć. Cieszmy się nią i utrwalajmy radosne chwile. Chowajmy wspomnienia do szuflad i zaglądajmy do nich w wolnych chwilach. Spróbujcie również eksperymentować ze swoimi aparatami w telefonach komórkowych – obecnie one też oferują przyzwoitą jakość, a przy dużej ilości światła – kto wie, może nawet studyjną...
Choć żaden smartfon nigdy nie zastąpi klasycznej lustrzanki, może obudzić w nas pasję i chęć do nauki w chwilach, gdy nie stać nas na profesjonalny sprzęt.Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 859 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 listopad 2015 10:46
Waldek Graban

Dramaturg, reżyser, radiowiec. Ceni dobrą książkę, film i pizze.
Bez pamięci zakochany w muzyce, sztuce i teatrze.
Znawca dowcipów i koneser piwa.