Wiedza

czwartek, 19 listopad 2015 15:39

Bezpieczny dom w czasie urlopu

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
bezpieczny dom bezpieczny dom Photo credit: trishhartmann / Foter.com / CC BY

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkania czy domu. Zwłaszcza, gdy jesteśmy posiadaczami cennego wyposażenia. Planując wyjazd, warto pomyśleć o tym, by zdeponować je w innym, bezpiecznym miejscu. Statystyki wskazują, że 70 procent wszystkich włamań ma miejsce w czasie wakacji i ferii. Zabezpieczenia przed kradzieżą realizowane są na różne sposoby, mniej lub bardziej skuteczne. Tradycyjnie angażuje się w tym celu sąsiadów, aby mieli oko na obiekt. Mogą oni stwarzać wrażenie obecności domowników, poprzez uruchamianie oświetlenia wewnątrz domu, otwieranie bram itp.

Wiele osób inwestuje spore środki na specjalne okna, drzwi antywłamaniowe z atestowanymi zamkami wielopunktowymi, specjalne kurtyny, rolety zewnętrzne. Stosuje się specjalne systemy antywłamaniowe, sprzężone z telefonem komórkowym. Pozwala to na osobiste sprawowanie kontroli przez właścicieli, otrzymują natychmiast powiadomienie, gdy ktoś, na przykład, naciśnie dzwonek przy domofonie. Jednak jest to absorbujące i w sumie średnio skuteczne, bo cóż wtedy zrobić, jeśli się coś złego dzieje? Dzwonić do sąsiadów, na policję? Gdy jest się bardzo daleko od domu, ta utrata kontroli jest bardzo stresująca. A w przypadku fałszywych alarmów, może całkowicie zepsuć spokojny wypoczynek. Wszystkie czujniki ruchu, oświetlenia, systemy automatycznej symulacji obecności mają o tyle rację, gdy zapewniona jest szybka reakcja. Złodzieje nie powinni mieć czasu na swobodną penetrację i niecne działania.

Co więc robić? - Obserwować

Mniejsze osiedla są odgradzane, specjalne bramki pozwalają na wjazd tylko osobom posiadającym odpowiednie, kodowane piloty. Większe obszary mogą być kontrolowane przez specjalnie wynajęte, mobilne patrole. Ze względu na ilość mieszkań i domów, koszty nie są specjalnie wysokie. Instalacja wielofunkcyjnego systemu alarmowego, sprzężonego z centralą firmy ochroniarskiej, to również interesująca opcja. Firmy zapewniają (często bezpłatnie), indywidualne plany systemu zabezpieczeń. Można więc, bardzo precyzyjnie i elastycznie, dopracować całą koncepcję ochrony obiektu. Wystarczy uzbroić system jednym przyciskiem, zostają uruchomione odpowiednie kody i możemy być spokojni. Monitorowane są różne aspekty ochrony: włamanie - czujnik ruchu, otwarcia drzwi i okien, pożar - czujniki dymu, wybuch - czujniki gazu, zalanie - czujniki wycieku, podłogowe i bardzo ważny- czujnik braku zasilania.
Sygnały alarmowe mogą być przesyłane do centrali firmy ochroniarskiej, która reaguje na zagrożenie natychmiast i, sprawdzając telefonicznie, wysyła na miejsce odpowiednią ekipę. Niektóre procedury pozwalają na przesłanie sygnałów alarmowych wprost na terminal samochodu, patrolującego dany obszar, bez pośrednictwa centrali. Natychmiast ustalany jest stan faktyczny i podejmowane są działania zabezpieczające. Właściciel, powiadomiony niezwłocznie, wie co się stało i nie musi natychmiast pakować walizek.

Ktoś pomyśli, że to drogie rozwiązanie: niekoniecznie. Często jest to jednorazowy wydatek i stosunkowo niskie abonamenty. Zyskujemy rzecz bardzo istotną – poczucie bezpieczeństwa przez całą dobę. Opiekę szybko reagujących zawodowców. Wspomniane wcześniej samodzielne zabezpieczenia wcale nie są tanie i w dodatku niczego nie gwarantują.
To naturalne, że każdy lubi się pochwalić swoimi planami wśród przyjaciół, znajomych z pracy. Jednak radzimy zachować dyskrecję na ile się da. Dużo bezpieczniej podzielić się wrażeniami, zdjęciami, pamiątkami z wojaży- post factum. Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza. Po stronie ochraniającej jest to także zminimalizowanie widoczności zabezpieczeń. Nic tak bowiem nie przyciąga niegodziwców jak uzbrojona forteca. Sugeruje to, że w danym miejscu są rzeczy warte kradzieży.

Media donoszą, że dzięki systemom monitorującym ujęto wielu przestępców na gorącym uczynku lub bezpośrednio po włamaniu. Informacja ta działa tak samo odstraszająco, jak widoczne tablice z informacją, że obiekt jest chroniony. Prewencja, obniżanie ryzyka kradzieży staje się dzisiaj naprawdę czymś niebagatelnym. Warto pomyśleć również nad ubezpieczeniem od szkód. Wiele firm ubezpieczeniowych pozwala na ubezpieczenia czasowe, koszty mogą być obniżane ze względu na istniejące już zabezpieczenia.
Sprawa nie dotyczy tylko wyjazdów sezonowych, złodzieje czyhają na każdą okazję. Kradzieże były, są i będą. Po co więc żyć w stresie? Zróbmy wszystko, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo.Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1364 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 grudzień 2015 00:28