Wiedza

Wiedza

Wiedza (17)

Gdzie podziała się rzeczowa dyskusja i argumenty? Wspólne opracowanie rozwiązań? Czy to oby przypadkiem nie zaginęło? Dziś liczy się wykończenie rywala. Dziś liczy się zebranie jak największej ilości punktów, czyli “lajków”, bez patrzenia na konsekwencje.

W niektórych miejscach w Polsce spadł już pierwszy śnieg, a centra handlowe zaopatrzyły się w kolorowe światełka i składanki ze świątecznymi piosenkami. Lekkie, jesienne kurtki zastąpiliśmy grubymi płaszczami, zakładanymi na wełniane swetry, a ci z nas, którzy są szczęśliwymi posiadaczami samochodów, lada dzień spodziewają się zaczynać poranek od rytuału skrobania szyb i odśnieżania swoich pojazdów. Nie da się ukryć – nadeszła zima.

Dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi zakupowa gorączka. Jak co roku zastanawiamy się, co położyć pod choinką, by sprawić radość swoim bliskim. Chyba każdy z nas przynajmniej raz został obdarowany czymś, co nie przypadło mu do gustu lub nie okazało się zbyt przydatne i teraz zbiera kurz na półce. Co zrobić, by naszych prezentów nie spotkał podobny los?

Większość ludzi twierdzi, że znalezienie dobrej pracy wymaga głównie posiadania odpowiednich kontaktów. Na szczęście to tylko częściowa prawda. Pracodawcy szukają kandydatów na pracowników idealnie dopasowanych do potrzeb. Ludzie tacy powinni być efektywni niemal w stu procentach, gotowi do podjęcia różnorodnych zadań. Takie podejście, w dzisiejszych czasach, wynika przede wszystkim z pośpiechu czy obecności silnej konkurencji w danej branży. Czego konkretnie wymagają firmy? Jakie umiejętności są najbardziej cenione? Czy wystarczy tylko śledzenie sytuacji na rynku pracy?

Pizza jest najprawdopodobniej najbardziej znanym i lubianym daniem na świecie. Można ją zjeść praktycznie pod każdą szerokością geograficzną i wszędzie tak samo się nazywa. Być może dlatego jest tak popularna, bo nie wymaga znajomości języka; wystarczy znać kilka podstawowych nazw składników (najczęściej w języku angielskim), żeby zamówić swoje ulubione danie.

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkania czy domu. Zwłaszcza, gdy jesteśmy posiadaczami cennego wyposażenia. Planując wyjazd, warto pomyśleć o tym, by zdeponować je w innym, bezpiecznym miejscu. Statystyki wskazują, że 70 procent wszystkich włamań ma miejsce w czasie wakacji i ferii. Zabezpieczenia przed kradzieżą realizowane są na różne sposoby, mniej lub bardziej skuteczne. Tradycyjnie angażuje się w tym celu sąsiadów, aby mieli oko na obiekt. Mogą oni stwarzać wrażenie obecności domowników, poprzez uruchamianie oświetlenia wewnątrz domu, otwieranie bram itp.

Nie tylko panny mają swoje święto, podczas którego mogą dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie staną na ślubnym kobiercu. Andrzejki mają swój męski odpowiednik! Kiedy wypadają katarzynki i dlaczego właściwie nie są zbyt popularne w dzisiejszych czasach?

Istnieje powszechne mniemanie, że do nauki języka obcego trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje, talent, uzdolnienia. Głównymi winowajcami tego mitu są utarte schematy nauki, brak indywidualnych metod, sztampowe, sztywne, scholastyczne podejście do zagadnienia. Z tej optyki trudno wytłumaczyć, dlaczego dzieci w rodzinach wielojęzycznych bez trudu posługują się nawet trzema językami. Z reguły nie są one poddawane żadnej edukacji w tym zakresie.

Jak na porządnych fotografów przystało, zacząć powinniśmy od wyboru odpowiedniego sprzętu.
Sklepowe półki uginają się od wszelkiego rodzaju aparatów fotograficznych. Przechodząc wśród nich widzimy mnóstwo prostych, kieszonkowych cyfrówek, zaawansowanych kompaktów z wymienną optyką oraz lustrzanki.
Tylko czego tak naprawdę potrzebujemy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu?

Nie ukrywajmy – każdemu z nas zależy na opinii otaczających nas ludzi. Naturalne jest ocenianie siebie przez pryzmat innych osób. Porównujemy się nie tylko do znajomych czy członków rodziny, ale również do gwiazd kina czy muzyki. Takie zachowania są całkowicie naturalne. Jak jednak zachować zdrową równowagę między taką komparatystyką, a trzeźwą oceną samego siebie – oto jest pytanie!

Chyba każdy pamięta kampanie, mające na celu popularyzowanie czytelnictwa: „Cała Polska czyta dzieciom” i „Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka”. Pomimo ich popularności, wciąż wielu z nas od lektury woli oglądanie telewizji, gry komputerowe i surfowanie w internecie. Według raportu Biblioteki Narodowej, tylko 40% Polaków w 2014 roku przeczytało co najmniej jedną książkę.

Sylwestrowa noc często kojarzy się z szampanem, fajerwerkami, zabawą i postanowieniami noworocznymi. Większość z nas (chociaż raz) zakładała sobie, że od tego dnia zmieni coś w swoim życiu – rzuci palenie, schudnie czy też zarobi więcej pieniędzy. Badania są jednak nieubłagane. Naukowcy z Uniwersytetu w Scranton dowiedli, że swoje obietnice zrealizuje niespełna co dziesiąta osoba.

Media społecznościowe stały się dla współczesnego człowieka oknem na świat. Można nawet przyjąć tezę, że stały się całym jego życiem. Otwieramy oczy o poranku i od razu zaglądamy na Facebooka, Twittera czy Instagrama. Życie wirtualne przenika do życia realnego. Dlatego na portalach publikujemy wszystko: od pogrzebu, chrzcin, wesela, do informacji o kupnie roweru czy jedzeniu śniadania. Robimy nawet zdjęcia posiłków i wrzucamy je na Instagrama. O tych wszystkich wydarzeniach z naszego życia natychmiastowo zostają powiadomieni nasi znajomi i przyjaciele, a my w napięciu czekamy na "lajki" i komentarze pod postem. Czy tak ma wyglądać nasze życie? Czy ciekawsze jest wirtualny świat od realnego? 

W ostatnim czasie w Internecie rozpętała się burza, po tym jak trener jednego z klubów piłkarskich wrzucił do sieci film przedstawiający zachowanie rodziców podczas meczu 9-latków. „No, co Ty! Zwariowałeś?”, „Sam grasz? Zobacz, co robisz!”, „Do przodu, nie do tyłu!”. Niestety, takie obrazki to w naszym kraju smutna codzienność, przez którą z uprawiania sportu rezygnuje co roku wiele talentów.

Już niedługo po raz kolejny do drzwi studentów zapuka ich zmora – sesja egzaminacyjna. Jeśli i ty należysz do zacnego grona żaków, zapewne już drżysz na myśl o zarwanych nocach, rozpaczliwym poszukiwaniu notatek do skopiowania (być może nawet skrupulatnie sporządzałeś swoje, ale na studiach, jak wiadomo, kserówek nigdy za wiele!), a następnie mrożącym krew w żyłach oczekiwaniu na wyniki.

 Albanię trzeba zobaczyć teraz i lepiej z tym nie zwlekać. Za kilka lat będzie taka jak inne państwa żyjące z turystyki. Będzie drożej, nowocześniej i bez krzty egzotyki. To ostatni gwizdek, żeby zobaczyć ten kraj, w którym komercja dopiero raczkuje...

Święta kojarzą się przeważnie z radością, szczęściem i ciepłem domowego ogniska. Są jednak dwa takie dni w roku – pełne smutku i zadumy, gdzie uśmiech rzadko gości na naszych twarzach. W tym czasie, czyli w ciągu pierwszego i drugiego listopada, szczególnie wspominamy i tęsknimy za tymi, których nie ma już wśród nas.