Rodzina

niedziela, 01 listopad 2015 19:53

Jak przezwyciężyć zazdrość w związku
Wyróżniony

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
zazdrość zazdrość geralt ( www.pixabay.com)

Zazdrość to negatywne uczucie, przez niektórych nazywane chorobą duszy: to wróg każdego związku. Trzeba podkreślić, że aby być szczęśliwym, najpierw warto zawrzeć ze sobą rozejm i żyć zgodnie. Psychologowie twierdzą, by pogodzić się z przeszłością i patrzeć optymistycznie w przyszłość, ale skupić się także na teraźniejszości. Jak mawiał francuski pisarz Marcel Proust :" Dla zazdrości nie istnieje ani przeszłość, ani przyszłość, a wszystko, co widzi jej wyobraźnia, jest zawsze teraźniejszością". Natomiast inny pisarz tego kraju, Lous Aragon mawiał: "Kto nie czuje zazdrości, nie czuje nic". Zazdrość to element historii miłosnej w prawie każdej powieści obyczajowej czy romansidle. Ten typ literatury czytają głównie kobiety, choć wśród czytelników możemy znaleźć także mężczyzn. Co zrobić, by pokonać zazdrość lub przynajmniej do pewnego stopnia unieszkodliwić? Czy częściej cierpią z jej powodu kobiety czy mężczyźni? Jak ją uzasadnić, a jak jej zaprzeczyć? Jakie są jej przyczyny? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Odrobina zazdrości dodaje pikanterii w związku, jednak w nadmiarze może doprowadzić do jego zatrucia. Z chorobliwą zazdrością można zerwać- wystarczy tylko chcieć. Jednak, jak to zawsze bywa: łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Pewnie każdy zazdrośnik uważa, że uczucie to przynosi szkodę (powoduje cierpienie, płacz, złość), ale nie potrafi się odzwyczaić od bycia zazdrosnym. Niektórzy, jeśli wyczują, że partner jest zazdrosny wiedzą, że mają go w garści, natomiast inni, nie chcąc narażać się na sceny zazdrości, prawdopodobnie odejdą. Nikt nie lubi być szpiegowany i zadręczany, a osoby zazdrosne potrafią w ten sposób sprawdzać i utwierdzać się w swoich, nie zawsze słusznych, poglądach. Nie tylko psychoterapeuta jest w stanie pomóc zazdrosnej osobie, ale mądry partner także. To zachowanie można kontrolować, bo na swoje uczucia nie mamy bezpośredniego wpływu, ale na swoje myśli już tak. To my mamy wybór, jakie uczucia w sobie wzbudzamy i czy zwalczamy negatywne myślenie. Zazdrość czujemy przede wszystkim  w obliczu lęku, smutku czy straty. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni stają się zazdrośni o związki. Kobiety anngażują się zazwyczaj emocjonalnie w nowy związek. Dawniej zdrada seksualna częściej dotyczyła mężczyzn, co jednak według specjalistów obecnie ulega równouprawnieniu.

Mówi się, że to nie miłość jest ślepa, ale właśnie zazdrość

Aby nie ulec zazdrości powinniśmy zaakceptować siebie, by poczuć się osobą wartościową i godną. Kobiety często nie potrafią przejść obojętnie wobec myśli, że ich ukochany czy mąż ma ładną koleżankę i spędza w biurze długie godziny lub wychodzi z nią na lunch. Warto wtedy zdać sobie sprawę z tego, że na świecie jest wiele pięknych kobiet, ale twój partner wybrał właśnie Ciebie. Skąd się bierze myślenie o zdradzie ukochanego? Z niskiej samooceny. Osoby pewne siebie rzadko bywają zazdrosne. Jeśli już do tego dochodzi, starają się zaufać swojemu partnerowi, nie kontrolując go. Każdemu mogą się zdarzyć sceny zazdrości. Kobiety czy też mężczyźni, którzy znają swoją wartość są opanowani, spokojni, nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi oraz nie uzależniają się od partnera. Mają swoje hobby, potrafią korzystać z wolnego czasu. Warto robić coś tylko dla siebie, dbać o swoją atrakcyjność. Zazdrość jest silna u osób, które odczuwają lęk przed odrzuceniem. U jej podstaw leżą negatywne motywacje. Trzeba być ostrożnym, bo partner, który stale jest oskarżany np. o zdradę, w końcu może się jej dopuścić. Oczywiście, zazdrość jednego partnera nie może usprawiedliwiać zdrady drugiego.

Rady, jak rozmawiać z osobą zazdrosną

1. Nie tłumacz się w nieskończoność. 

2. Nie dawaj się wciągnąć w grę, bo zazdrosna osoba drąży w temacie do skutku (czyli twojego zdenerwowania).

3. Ignoruj absurdalne zarzuty (odpowiedz tylko raz, a jeśli to nie skutkuje - ustąp).

4. Jeśli milczenie nie pomaga, wyjdź z pokoju lub z domu.

5. Poczekaj, aż opadną emocje, by następnie porozmawiać i zapewnić o swoim uczuciu. 

6. Określ jasno, że nie będziesz tolerować ataków i scen zazdrości. 

7. Waż słowa, żeby nie podjudzić zazdrośnika. 

8. Zaproponuj wspólną terapię dla par. 

Wszystkim zazdrosnym osobom oraz ich partnerom życzę spokojnej rozmowy, podczas której nie pogorszymy sytuacji, lecz wyjaśnimy nieporozumienia. Dzięki zrozumieniu i opanowaniu możecie wiele zyskać, by wasze dotychczasowe życie stało się lepsze. Bądźcie dla siebie wyrozumiali i pamiętajcie: nikt bardziej się nie męczy jak zazdrośnik. 

 

 

 

 

 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1074 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 listopad 2015 20:14
Edyta Stadnik

Dziennikarka, Recenzentka, Korektorka. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kocha rodzinę, kino, zwierzęta, przyrodę. Interesuje się psychologią społeczną, public relations, zdrowiem, dietami, ziołolecznictwem,  kinematografią, literaturą biograficzną, fotografią, modą. Nigdy nie rezygnuję ze swoich marzeń. 

Mój blog: 

http://myedista.blogspot.com