Rodzina

środa, 28 październik 2015 17:23

Najtrudniejsza chwila

Napisane przez Jarosław Kowalski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jedną z największych i najtrudniejszych do zrozumienia jest tajemnica ludzkiego istnienia - z jego początkiem, rozwinięciem, czasem dojrzałym i w końcu śmiercią. Czymże ona jest? Ta straszna, nieoczekiwana śmierć?

Myśl filozoficzna próbuje przybliżyć, dać odpowiedź na to nurtujące pytanie. Jak pisze Seneka: śmierć stoi przed każdym. Ponieważ nie wiemy, kiedy przyjdzie, żyjemy tak, jakby nigdy nie miała nadejść. Człowiek nie wie, kiedy śmierć go dosięgnie: w młodości czy w starości, podczas uczty czy snu, na wojnie czy w wypadku. Epiktet dodaje, że: myśl o śmierci i doświadczenie umierania rodzi w człowieku lęk. Często wypływa on z niewłaściwych wyobrażeń co do losu zmarłych. Na pewno ludziom uduchowionym jest łatwiej ten lęk pokonać, „zaprzyjaźnić” się z nim.
To pokazuje, że tak naprawdę nigdy nie jesteśmy na śmierć przygotowani, chociaż jest ona wpisana w każde życie. Każda mijająca chwila przybliża nas do ostateczności, ale rzadko nam się udaje o niej pomyśleć i oswoić w kontekście utraty naszych bliskich: dziadków, rodziców, rodzeństwa, nas samych. Za każdym razem śmierć zaskakuje nas swoją świeżością. Często słyszymy wśród ludzi rozmowy o podobnym znaczeniu:- spójrz, taki(a) młody, zdrowy a już Go (Jej) nie ma wśród nas. Nie dalej jak kilka dni temu rozmawialiśmy ze sobą i wszystko było w jak najlepszym porządku. Taka szkoda.
Wśród ludzi, daje się zauważyć tendencja do zbytniego przeceniana swoich sił, swojego zdrowia, własnej sprawności. Myślimy, że jesteśmy niczym herosi mocni i niezniszczalni.
W dzisiejszym życiowym pędzie, nie zawracamy sobie głowy faktem, że być może, nieoczekiwanie, coś się może wydarzyć.
W pewnych okresach naszego życia trzeba, choć na chwilę, zastanowić się faktem odejścia. Przygotować się do niego w jakiś sposób, być może zaplanować niektóre aspekty z nim związane. Myślę tutaj o takich kategoriach jak: spuścizna, dorobek, kwestie rodzinne, majątkowe, spadkowe, ubezpieczeniowe. Należy również zwrócić uwagę na tak podstawowe aspekty, jak chociażby miejsce na cmentarzu czy forma pochówku. Warto zatem w firmach branżowych zasięgnąć informacji. Nie bójmy się śmierci. Rozmawiajmy o niej z pełną otwartością, szczerością tak, by nas nigdy nie zaskoczyła swoją świeżością.

 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1050 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 listopad 2015 21:23