Rodzina

środa, 28 październik 2015 17:10

Kochane Odrzucone

Napisane przez KK
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W centrum gdańskiej Oliwy od wielu lat, a dokładnie od 1945 roku stoi mały żółty budynek z charakterystycznym czerwonym dachem. Od zawsze znajdowały w nim schronienie dzieci.

Przez lata zmieniał się jedynie jego charakter. Początkowo mieszkały tam sieroty wojenne, potem zdrowe maluchy z terenu Gdańska, których rodzice nie wykonywali prawidłowo swoich obowiązków rodzicielskich i okresowo dzieci były zabierane przez sąd. Mogły w tym domu przebywać do ukończenia 3. roku życia. Z czasem wiek ten się wydłużył początkowo do 7 lat, a obecnie do 12. roku życia.
Dom został przekształcony zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w placówkę opiekuńczo-terapeutyczną. Obecnie na stałe mieszka tam 45 maluchów – podwójnie skrzywdzonych przez los. Wszystkie są chore – w różnym stopniu niepełnosprawne fizycznie bądź psychicznie – zespół downa, mózgowe porażenie dziecięce, wrodzone wady serca, dzieci niedosłyszące i niedowidzące, z zespołem FAS, upośledzone, z nadpobudliwością, autyzmem, artrogrypozą i niedowładem połowiczym. Poza tym maluchy pozbawione są opieki rodziców i najbliższych z rodziny (właśnie z uwagi na niepełnosprawność). Większość z nich matki pozostawiły po porodzie w szpitalu. I właśnie Dom im.J.Korczaka Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna sprawuje całodobową opiekę nad dziećmi.
Dzień w placówce wygląda jak w rodzinie - w roku szkolnym uczniowie uczęszczają do szkół, popołudniu wracają do domu. Młodsze maluchy cały dzień spędzają pod opieką pracowników. Placówka organizuje dzieciom specjalistyczne, dodatkowe terapie, zapewnia opiekę medyczną lekarzy specjalistów. Jak w każdym domu planuje się większe zakupy i remonty, myśli się o wypoczynku wakacyjnym. Mimo niepełnosprawności dzieci uśmiechają się do każdego nowego dnia, pokonują własne słabości, zdobywają kolejne umiejętności, napełniając dumą wszystkich opiekujących się nimi – pierwszy kroczek, pierwsza samodzielnie zjedzona zupka, pierwsza napisana literka – te wszystkie pierwsze razy budzą uśmiech wśród pracowników domu i wolontariuszy, a także napełniają siłą do pracy.
Dom jest otwarty dla ludzi dobrej woli, którzy wspierają go swoją obecnością lub pomocą finansową. Aby wspomóc placówkę w jej działaniu została założona Gdańska Fundacja Korczaka „Kochaj i dawaj przykład” . Fundacja stawia swoje pierwsze kroki, jednak już udało się jej pozyskać środki na dofinansowanie letniego wypoczynku kilku wychowankom placówki. Obecnie priorytetem jest pozyskanie funduszy na świąteczne upominki dla dzieci.

 

 

GDAŃSKA FUNDACJA KORCZAKA „KOCHAJ I DAWAJ PRZYKŁAD”

ul. Abrahama 56, 80-307 Gdańsk
Tel. . 609128147 lub 608368335
KRS 0000553887
PKO Bank Polski
66 1020 1811 0000 0402 0269 8504
www: korczak.gda.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1728 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 grudzień 2015 15:22