Rodzina

wtorek, 27 październik 2015 12:38

W kamiennym kręgu, czyli o poprawnych relacjach rodzinnych

Napisała
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W rodzinie W rodzinie PublicDomainPictures - CC0 Public Domain / FAQ

Czasem wydaje nam się, że nasze metody wychowawcze względem dzieci są bardzo skuteczne. Jednocześnie tak samo może się wydawać dziadkom, którzy sądzą, że nie rozpieszczają swoich wnuków w sposób, z którym my jako rodzice, potem sobie nie możemy poradzić. Dlaczego tak się dzieje? Jak można temu zapobiec?

Jak mądrze rozpieścić wnuka? Czyli o autorytecie rodzica

Jedną z zasad, których powinni pilnować i przestrzegać dziadkowie jest nie podważanie autorytetu i decyzji rodziców. Pamiętajmy, że dziadkowie przeważnie pełnią rolę wspierającą i wspomagającą w wychowaniu naszych dzieci. Dlatego ważne jest, aby już na samym początku ustalić z nimi pewne zasady i granice w wychowaniu pociech oraz przypominać im o nich w razie potrzeby.

Podważanie autorytetu rodziców przez dziadków powoduje niepotrzebne konflikty, nieporozumienia, buduje mur niezgody, rodzi frustracje i żal do siebie. Nawet jeżeli uważamy, że młodzi rodzice mogą sobie nie poradzić wychowawczo, powinniśmy pozwolić im poczuć się odpowiedzialnym za swoje maleństwo. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy babcia poświęca cały swój wolny czas wnukom, spędza z nimi każdą wolną chwilę, a jej mąż czuje się odtrącony i niepotrzebny. Takie zachowania mogą doprowadzić do separacji, a nawet do rozwodu małżeństw z kilkudziesięcioletnim stażem. 

Dziadkowie prócz wnuków potrzebują swojej przestrzeni. Powinni mieć czas dla siebie i na zaspokajanie swoich potrzeb, a także możliwość ich realizacji. Człowiek, który stawia na samorealizacje, a nie zamyka się na świat i ludzi, staje się szczęśliwszy, spokojniejszy i wzmacnia poczucie własnej wartości.

Zatem na czym powinna polegać rola typowej babci, jeżeli nie spełnia ona funkcji prawnego opiekuna?

Intensywnie myśląc nad tematem babci jako babci, można wymienić kilka następujących możliwości w relacji babcia-wnuk:

 • może przekazywać swoim wnukom doświadczenia ze swojego dzieciństwa,
 • może opowiadać historie rodzinne,
 • może dbać o zachowanie tradycji,
 • może uczyć praktycznych umiejętności np. gotowania.

Rola dziadka jako dziadka- jak ona powinna wyglądać? Jaki mieć charakter?

Tu również można wymienić kilka możliwości, pomocnych w budowani relacji i więzi rodzinnych:

 • może być przyjacielem najstarszego wnuka,
 • może być towarzyszem we wspólnym realizowaniu celów,
 • może uczyć praktycznych umiejętności np. majsterkowania.

Rodzice powinni współdziałać razem z dziadkami w procesie wychowawczym. Dobrze jeżeli wzajemnie konsultują się w ważnych kwestiach rodzinnych, np. w sprawie prezentów na różne okazje. Miło jest nam, jako rodzicom, kiedy dziadkowie pytają nas o to, co przyda się ich wnukom lub na co ma ochotę nasze dziecko i na odwrót, kiedy my pytamy, co możemy zrobić, aby uatrakcyjnić im spotkanie z naszym dzieckiem. Taka forma współpracy międzypokoleniowej powoduje, że zarówno my, jako rodzice, czujemy się poszanowani i wysłuchani, a dziadkowie - spełnieni i potrzebni.

Czasem jest tak, że pociechy nie są w stanie przekonać się do naszych rodziców, można nawet powiedzieć, że za nimi nie przepadają. Nie chcą ich odwiedzać, rozmawiać czy spędzać z nimi swój wolny czas. Jakie są zatem przyczyny tej niechęci?

 • niedochowanie tajemnicy,
 • porównywanie jednego wnuka z innym,
 • publiczne krytykowanie np. podczas świąt i spotkań rodzinnych,
 • nierówne traktowanie wnuków,
 • nadopiekuńczość, która prowadzi do braku samodzielności.

Anarchia czy miłość?

Każdy zgodzi się, że aby być kochającym dziadkiem czy babcią nie musisz zmieniać całego życia: przyzwyczajeń, zainteresowań czy zaburzać spokój po to, aby wnuk Ciebie kochał. Wystarczy, aby w zaciszu twojego domu czuło się wysłuchane, potrzebne i zrozumiane. Dzięki temu, za każdym razem, kiedy spędza u Was swój czas wolny- na twarzy dziecka będzie gościł uśmiech, a po wizycie maluch z radością opowie swoim rodzicom, gdzie był ze swoim dziadkiem na spacerze albo co ugotował ze swoją ukochaną babcią.

Sekretem konstruktywnego rozpieszczania wnuka jest wykonywanie z nim czynności, które dla nas są tylko zwykłym obowiązkiem, gdy rodzice nie mają czasu lub możliwości na wspólne sprzątanie czy gotowanie. Wystarczy, że wzmocnimy w dziecku uczucie bycia kimś wyjątkowym, a będziemy wspólnie i wielopokoleniowo czerpać z tego ogromną radość. Pamiętajmy, że warto od samego początku budować relacje oparte na dialogu i zrozumieniu.

 

 

 

 

 

 

 

 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1003 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 listopad 2015 15:25
Ewa Guzowska

Jestem pedagogiem społeczno - opiekuńczym w trakcie doktoratu z pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych UG. Ukończyłam Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu Terapii i Diagnozy Dzieci z zaburzeniami w Gdańsku.

Pracowałam jako terapeuta uzależnień, a także jako pedagog szkolny w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Gdańsku.

Prowadzę liczne szkolenia dla nauczycieli i pedagogów w województwie pomorskim. Współpracuję z Centrum Kultury Morena w Gdańsku, prowadzę tam zajęcia dla seniorów.

Od 2012 roku jestem wykładowcą przedmiotów pedagogicznych w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdańsku, a od tego roku akademickiego współpracuję także z Wyższą  Szkołą Bezpieczeństwa w Gdańsku.

Moje zainteresowania dotyczą przede wszystkim sfer pedagogiczno - psychologicznych, oświaty oraz kultury.

Zamierzam pisać o problemach dzisiejszych rodzin, ich sposobie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, a także o tym na co powinniśmy zwracać uwagę jako istoty czujące i empatyczne.

Życzę miłego czytania i komentowania moich artykułów.