Rodzina

sobota, 24 październik 2015 15:04

Dzieci kontra rodzice. Kto kogo wychowuje?

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
rodzina rodzina https://pixabay.com/en/baby-caucasian-child-daughter-17342/

Każdy rodzic marzy, aby jego mała pociecha w dorosłym życiu miała jak najlepiej: znalazła dobrą pracę i założyła szczęśliwą rodzinę. Żeby to osiągnąć, tata i mama już od najmłodszych lat malucha muszą zadbać o odpowiednie jego wychowanie, nauczyć go samodzielności i zaradności. Dziecko ma swoje prawa, ale musi także nauczyć się respektować prawa rodziców.

 

W ostatnim czasie nastała „moda” na tzw. bezstresowe wychowywanie dziecka. Nie chodzi tu już tylko o niedawanie „klapsów” za karę. Rodzice coraz częściej wykonują za swoje maluchy podstawowe czynności, z którymi dziecko na pewno by sobie poradziło, gdyby mu na to pozwolili.

Relacja rodzic – dziecko

Patrząc na niektórych rodziców, należałoby się zastanowić, czy to rodzic wychowuje dziecko, czy na odwrót. Często można zauważyć, np. w szkolnej szatni, jak zachowują się przedszkolaki i ich rodzice. Dziecko siedzi na ławeczce i nie chce założyć butów. Pytane, dlaczego, odpowiada: „bo nie”. A co na to mama? Siedzi godzinę w szatni i cierpliwie czeka, aż dziecko zdecyduje się założyć buty. Kto tu kogo wychowuje? Wiadomo, że rodzic bardzo kocha swoje dziecko, więc chce dla niego jak najlepiej, ale to nie znaczy, że musi akceptować takie zachowanie. Dziecko powinno wiedzieć, co mu wolno, a czego nie wolno robić. To rodzić powinien ustalać zasady, a maluch się podporządkować, a nie na odwrót. Gdy urwis od najmłodszych lat będzie przekonany, że takie zachowanie jest dobre, to później jeszcze trudniej będzie rodzicowi wytłumaczyć mu, że źle się postępuje. Mama i tata powinni kochać swoją pociechę, ale także wychowywać, uczyć samodzielności i zaradności.

Mądrze wychowuj

Wychowanie dziecka jest trudnym zadaniem. Maluch ma swoje prawa i potrzeby, które rodzice powinni respektować. Zadaniem opiekunów jest również zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, a także okazywanie miłości i czułości. Ponadto muszą nauczyć szkraba, że on też ma swoje obowiązki i powinien słuchać rodziców. Dziecko trzeba traktować z szacunkiem i wymagać, aby nas szanowało. Bardzo ważne jest wytyczenie granic: tłumaczenie, co wolno, a czego nie wolno szkrabowi robić, jakie zachowanie jest dobre, a jakie złe. Rodzic powinien jasno określić reguły, których nie wolno łamać, np. nie wolno bić innych dzieci. Za nieposłuszeństwo dziecko musi ponieść konsekwencje. W żadnym wypadku opiekun nie może ulec, gdy dziecko próbuje coś wymusić krzykiem. Jeśli raz ustąpi, maluch będzie tak postępował coraz częściej. Trzeba rozmawiać z dzieckiem, próbować mu wytłumaczyć, dlaczego czegoś nie może dostać czy zrobić. Bardzo ważne jest to, aby być konsekwentnym, ale nie tylko po to, by postawić na swoim.

Naucz dziecko samodzielności

Każde dziecko ma swoje indywidualne tempo rozwoju, więc rodzice powinni dostosować naukę samodzielności do możliwości dziecka. Oczywiście trzeba zacząć od najmłodszych lat. Gdy maluch podejmuje próbę wykonania jakiejś czynności samodzielnie – nie trzeba mu w tym pomagać, tylko obserwować. Wiadomo, że z początku dziecku będzie trudno i zajmie mu to więcej czasu, ale będzie miało satysfakcję z wykonanego zadania. Wyręczanie dziecka w podstawowych czynnościach nie pomoże mu w nauce samodzielności i zaradności. Gdy maluch zaczyna jeść, rodzic nie powinien dokarmiać go drugą łyżeczką. Tak samo jest z innymi podstawowymi czynnościami, m.in. ubieraniem, sprzątaniem czy noszeniem plecaka. Nie wspomnę już o odrabianiu lekcji przez rodziców za swoje urwisy. Mama i tata często wyręczają swoje dzieci dlatego, że sami zrobią to szybciej, a niestety we współczesnym świecie czas to najcenniejszy skarb. Należy jednak pozwolić dziecku na samodzielność, żeby w dorosłym życiu dobrze sobie radziło.

Mały pomocnik w domu

Wszystkie dzieci powinny mieć swoje obowiązki domowe. Od najmłodszych lat rodzić powinien wymagać od pociechy wykonywania różnych czynności. Jedną z nich jest np. sprzątanie zabawek. Nawet najmłodsze dzieci poradzą sobie przecież z włożeniem zabawek do pudełka. Od starszych pociech mama może wymagać już więcej, np. żeby posprzątały swój pokój, wyniosły śmieci czy pozmywały naczynia. Egzekwowanie odpowiednich zachowań dziecka we wczesnym dzieciństwie zaowocuje w dorosłym życiu.

Obowiązki szkolne

Dziecko od najmłodszych lat uczy się w szkole samodzielności i zaradności. Rodzic nie może w domu odrabiać za swoją pociechę lekcji! Oczywiście może dziecku pomóc, ale nie wykonywać zadania za nie. Dobra ocena za wykonaną pracę nie będzie zasługą ucznia, ale rodzica. W ten sposób dziecko nie będzie miało z tej oceny satysfakcji, a na pewno nie będzie ona motywacją do samodzielnej pracy. Mam i tata powinni utwierdzać swoją pociechę w przekonaniu, że potrafi dobrze wykonać powierzone zadanie. Warto także nagradzać szkraba pochwałami, aby nabrał pewności siebie i dobrze radził sobie z obowiązkami szkolnymi.

Wychowanie dziecka nie jest łatwym zadaniem. Trzeba maluchowi poświęcać dużo uwagi, kochać go i dbać o to, był szczęśliwy. Janusz Korczak powiadał: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Rodzice powinni więc wychowywać swoją pociechę tak, aby wyrosła na mądrą, samodzielną i szczęśliwą osobę.



Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1263 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 listopad 2015 18:20
Agnieszka Bożek

Dietetyk, redaktor tekstów publikowanych w czasopismach oraz na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Prywatnie matka dwóch chłopców. W wolnym czasie czyta książki oraz jeździ na rowerze.

Więcej w tej kategorii: Jak nie rozpieścić wnuka? »