Rodzina

Rodzina

Rodzina (12)

Złośliwi twierdzą, że małżeństwo to usankcjonowana forma niewolnictwa. Inni, że to ukoronowanie miłości. Natomiast partnerstwo wielu Polakom kojarzy się negatywnie lub niesprawiedliwie (np. że partnerami są osoby homoseksualne). O ile stereotypy mimo, że silnie zakorzenione, mogą pod wpływem czasu, jak i różnorakich opinii, ulegać zmianie. Uściślając: małżeństwo to jedyny związek zgodny z prawem, stąd też partnerzy będący w związku, często dążą do jego legalizacji (niezależnie od orientacji seksualnej). Psychoterapeuci porównują małżeństwo do firmy, w której każdy dział ma do wykonania odpowiednie obowiązki, ale także posiada swoje prawa. Jeśli dane ogniwo nie funkcjonuje odpowiednio (czyt. nie przynosi zysków), ulega likwidacji. To oczywiście zdanie naukowców, ale ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Oczekujemy, że partner będzie spełniał nasze prośby, a nasze marzenia ulegną realizacji. Jak mawiał pisarz francuski Charles Baudelarie: "Miłość to zbrodnia, która nie może się obejść bez wspólnika".

Chyba każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko było perfekcyjne: grzeczne, ułożone i posłuszne. Często rzeczywistość jest zgoła odmienna, a potomstwo zachowuje się delikatnie mówiąc, nie tak, jakby się tego od niego oczekiwało.

Zapewne każdy wie, jak wiele dobrego przyniosły nam książki, szczególnie te, przeczytane w dzieciństwie. Obecnie, w dobie internetu wiele się nie zmieniło – wydawnictwa dalej publikują,, znane nam z młodości, opowieści. Robią to jednak w coraz ciekawszej formie. Dzieci dalej zafascynowane wspaniałymi bajkami wracają do swoich ulubionych bohaterów z radością - ale nie potrzebują już do tego książek.

Zazdrość to negatywne uczucie, przez niektórych nazywane chorobą duszy: to wróg każdego związku. Trzeba podkreślić, że aby być szczęśliwym, najpierw warto zawrzeć ze sobą rozejm i żyć zgodnie. Psychologowie twierdzą, by pogodzić się z przeszłością i patrzeć optymistycznie w przyszłość, ale skupić się także na teraźniejszości. Jak mawiał francuski pisarz Marcel Proust :" Dla zazdrości nie istnieje ani przeszłość, ani przyszłość, a wszystko, co widzi jej wyobraźnia, jest zawsze teraźniejszością". Natomiast inny pisarz tego kraju, Lous Aragon mawiał: "Kto nie czuje zazdrości, nie czuje nic". Zazdrość to element historii miłosnej w prawie każdej powieści obyczajowej czy romansidle. Ten typ literatury czytają głównie kobiety, choć wśród czytelników możemy znaleźć także mężczyzn. Co zrobić, by pokonać zazdrość lub przynajmniej do pewnego stopnia unieszkodliwić? Czy częściej cierpią z jej powodu kobiety czy mężczyźni? Jak ją uzasadnić, a jak jej zaprzeczyć? Jakie są jej przyczyny? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Rozwód to zakończenie małżeństwa i nie da się go już cofnąć. Pozostaje jedynie sprawa orzekania o winie. Do separacji dochodzi wówczas, gdy tylko małżonkowie stwierdzą, że nie łączą ich już żadne więzy (w woli ścisłości można zapytać: a co z dziećmi? co z zaciągniętymi kredytami?). W sądach nie ma miejsca na uczucia. Gdy miłość wygasa, nie ma już wzajemnej akceptacji, planów. W przypadku, jeśli nie istnieje to, co było na początku, niektóre pary lub jedna z osób walczą jeszcze o resztki uczucia. Niestety, nawet z pomocą mediatora, nie zawsze się udaje. Gdy partner lub partnerka dopuszcza się zdrady, zawsze osoba urażona zaczyna myśleć w pierwszej chwili o rozstaniu. Czasem pary schodzą się dla dobra dzieci. W innych przypadkach muszą się rozwieść, by zachować resztki godności. Wielu cenionych psychologów podkreśla, że współczesny pęd za lepszą pracą, lepszym życiem seksualnym, lepszą komunikacją prowadzi do rozwodów. W polskim sądownictwie to sprawy rozwodowe wiodą prym popularności.

Życie z teściową przypomina fabrykę prochów: każda z nich wie, że obowiązuje całkowity zakaz palenia, ale w praktyce okazuje się, że i tak co jakiś czas wybucha pożar. Fora internetowe aż huczą od niepochlebnych opinii na temat matek mężów. Dla równowagi odnajdziemy, co prawda, odsetek informacji pozytywnych, ale jest on raczej niewielki.

Kilka lat temu Fundacja Mama i Tata prowadziła kampanię, w której zwracała uwagę na problem zwiększającej się liczby rozwodów. Celem tej kampanii społecznej było zasygnalizowanie ludziom faktu, że 70% kobiet i 60% mężczyzn, którzy się rozwiedli, żałują po latach, że nie walczyli o uratowanie swoich związków małżeńskich. Czy faktycznie rozwód jest w stanie rozwiązać wszystkie nasze problemy? Czy tylko tak nam się wydaje?

Jedną z największych i najtrudniejszych do zrozumienia jest tajemnica ludzkiego istnienia - z jego początkiem, rozwinięciem, czasem dojrzałym i w końcu śmiercią. Czymże ona jest? Ta straszna, nieoczekiwana śmierć?

Kochane Odrzucone

Napisane przez

W centrum gdańskiej Oliwy od wielu lat, a dokładnie od 1945 roku stoi mały żółty budynek z charakterystycznym czerwonym dachem. Od zawsze znajdowały w nim schronienie dzieci.

Czasem wydaje nam się, że nasze metody wychowawcze względem dzieci są bardzo skuteczne. Jednocześnie tak samo może się wydawać dziadkom, którzy sądzą, że nie rozpieszczają swoich wnuków w sposób, z którym my jako rodzice, potem sobie nie możemy poradzić. Dlaczego tak się dzieje? Jak można temu zapobiec?

Opiekując się dzieckiem swojej córki czy syna, staramy się przyczynić do wychowania malca na mądrego i odpowiedzialnego człowieka. Dlaczego więc jesteśmy wobec niego pobłażliwi, pozwalając na to, czego wcześniej zabroniliśmy? Czy istnieje granica pomiędzy surowym opiekunem a przyjacielem?

Każdy rodzic marzy, aby jego mała pociecha w dorosłym życiu miała jak najlepiej: znalazła dobrą pracę i założyła szczęśliwą rodzinę. Żeby to osiągnąć, tata i mama już od najmłodszych lat malucha muszą zadbać o odpowiednie jego wychowanie, nauczyć go samodzielności i zaradności. Dziecko ma swoje prawa, ale musi także nauczyć się respektować prawa rodziców.