Kultura

niedziela, 15 listopad 2015 10:57

Filmy na jesienny wieczór - Meg Ryan

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Filmy na jesienny wieczór - Meg Ryan Alacoolb/(CC BY-ND 2.0)

Krople deszczu malują na szybach obraz jesieni, a jedyne, na co masz ochotę, to drzemka pod kocem. Nie rezygnuj z niego, dołącz do tego gorącą herbatę i film, który wywoła na twoich ustach uśmiech, przeganiając chandrę. Doskonałą propozycją na jesienny wieczór są filmy z udziałem Meg Ryan: przesiąknięte ciepłem, są gwarantem poprawy nastroju.

Kiedy Harry poznał Sally

Jeżeli ktoś zastanawiał się, czy możliwa jest przyjaźń damsko-męska, ten film da mu na to pytanie odpowiedź. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni lat i jest skupiona na zmieniającej się relacji pomiędzy tytułowymi bohaterami. Film ten zalicza się do komedii romantycznych, ale nikogo nie powinno to odstraszyć. Nie jest to bowiem tania komedia, których tak wiele powstało w ostatnich latach, ale jedna z najlepszych pozycji w swoim gatunku. Duża w tym zasługa dialogów, które budują fabułę i w inteligentny sposób ukazują różnice pomiędzy postrzeganiem świata przez kobiety i mężczyzn. Akcja filmu nie mknie naprzód w szalonym tempie, ale w tym przypadku w niczym to nie przeszkadza, widz bowiem dostaje w zamian sporą dawkę świetnie wyważonego humoru i wzruszeń. Do tego Billy Crystal i Meg Ryan stanowią ekranowy duet, pomiędzy którym istnieje tzw. chemia, dzięki czemu widz nie ma problemu w zanurzeniu się w świat opowiadanej historii. Kiedy Harry poznał Sally, choć powstał pod koniec lat osiemdziesiątych, jest filmem wciąż aktualnym i pozycją obowiązkową dla wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć naprawdę dobrą komedię romantyczną.

Bezsenność w Seattle

Deszczowe Seattle, święta Bożego Narodzenia w tle i historia wdowca, którego syn dzwoni do radia, by opowiedzieć o samotności i smutku swojego taty i… znaleźć mu nową żonę. Ten film idealnie wypełni jesienno-zimowe wieczory, dając wiarę w siłę prawdziwego uczucia. Podobnie jak w przypadku Kiedy Harry poznał Sally, także w Bezsenności w Seattle główna siła filmu opiera się na dobrze skonstruowanych dialogach i niepowtarzalnym klimacie. Nie należy się nastawiać na szalone zwroty akcji, a raczej na wyłapywanie drobnych subtelności, które czynią ten film wyjątkowym. Tom Hanks i Meg Ryan idealnie sprawdzili się w rolach ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie i drogę do szczęścia, która wcale nie okazuje się tak oczywista. Całość dopełnia nastrojowa muzyka zachęcająca widza, by odrzucić wszelkie troski i razem z bohaterami przenieść się do deszczowego Seattle.

Francuski pocałunek

Miłość i Francja, czy potrzeba czegoś więcej, aby przekonać, że warto obejrzeć ten film? Jednak argumenty można mnożyć, bo i dobry scenariusz i aktorstwo sprawiają, że Francuski pocałunek jest filmem, do którego lubi się wracać. Historia zdaje się być dość prosta: porzucona kobieta leci za swoim niewiernym kochankiem do Francji, by ratować swój związek, ale w samolocie poznaje mężczyznę, który jest jej przeciwieństwem, a w dodatku stanowi źródło kłopotów. Kevin Kline, jako męski Francuz z wąsem, stał się obiektem kobiecych westchnień, a dziewczęca Meg Ryan, ze swoim nieodzownym urokiem, postacią, z którą wiele pań mogło się utożsamić. Jeżeli ktoś szuka przyjemnego kina, które wywoła na ustach uśmiech i pozwoli zapomnieć o codziennych troskach, Francuski pocałunek jest propozycją idealną dla niego.

Miłość jak narkotyk

Jeśli chcecie obejrzeć Meg Ryan w nietypowej dla niej roli, dobrze trafiliście. Nie jest tu słodką dziewczyną z sąsiedztwa, ale żądną zemsty na byłym chłopaku wyzwoloną kobietą, która nie stawia przed sobą żadnych ograniczeń. Wraz z Samem (Matthew Broderick) podejmuje grę, której obiektem są ich byli kochankowie. Miłość jak narkotyk niesie ze sobą najlepsze cechy komedii z lat dziewięćdziesiątych – humor, przekonującą interakcję między głównymi bohaterami i specyficzny klimat, który sprawia, że śledzi się losy postaci z wciąż narastającym zaciekawieniem.

Miasto aniołów

Miłośnicy melodramatów powinni wybrać na zimny, deszczowy wieczór Miasto aniołów. Historia anioła, który zakochuje się w śmiertelniczce, stanowi fabułę, która nieodmiennie wzrusza i może spowodować niejedną łzę. Motyw miłości zakazanej był już poruszany w kinie wiele razy, w związku z czym filmowi niektórzy zarzucają schematyczność, ale nie można odmówić mu uroku, dzięki któremu z zapartym tchem śledzi się historię miłosną na pograniczu świata realnego i fantastyki. Dodatkowym atutem Miasta aniołów są zdjęcia i nastrojowa muzyka, które sprawiają, że film ogląda się z przyjemnością.

Masz wiadomość

To kolejne po Bezsenności w Seattle dzieło Nory Ephron, w którym w rolach głównych występują Tom Hanks i Meg Ryan. Jednak w Masz wiadomość nastrojowość jakby ustąpiła pola humorowi sytuacyjnemu. Film powstał w 1998 r. i porusza tematykę dość odważną na tamte czasy, a mianowicie relacji powstających pomiędzy nieznajomymi ludźmi za pośrednictwem sieci komputerowej. Czy można polubić albo pokochać kogoś, kto w realnym świecie może być wrogiem i wywoływać w człowieku najgorsze emocje? Duet Hanks-Ryan ponownie nie zawodzi, choć tym razem widzimy go w bardziej komediowym wydaniu, jednak wielbiciele romansów nie powinni się zniechęcać: w Masz wiadomość odnajdą całą gamę miłosnych perypetii i scen, przy których trudno ukryć wzruszenie.

Kate i Leopold

Która dziewczynka nie marzy o tym, by spotkać pewnego dnia księcia, bezgranicznie się zakochać i żyć długo i szczęśliwie? Kate McKay dostaje ku temu doskonałą okazję, bowiem do jej czasów przeniósł się czarujący dżentelmen i arystokrata z XIX wieku. To film, przy którym łatwo się rozmarzyć i zapomnieć o tym, że śledzona historia opiera się na fantastycznym motywie, jeszcze łatwiej odnieść wrażenie, że dla miłości nie ma przeszkód nie do pokonania. Do tego Hugh Jackman w roli angielskiego wrażliwca sprawia, że trudno oderwać wzrok od ekranu i przegapić przygody bohatera i jego próbę odnalezienia się we współczesnym świecie.

Każda z powyższych propozycji powinna wprowadzić choć odrobinę światła w jesienny wieczór i sprawić, że codzienne troski zejdą na dalszy plan. Meg Ryan zagrała w wielu produkcjach: wszystkie spala wyjątkowe ciepło, które wprowadziła do nich aktorka, sprawiając, że filmy te stają się świetnymi antydepresantami.Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1011 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 czerwiec 2016 09:08

Najnowsze od Maria Faustyna Gilewicz