Kultura

sobota, 28 listopad 2015 15:39

Każdy z nas jest jak Różewicz
Wyróżniony

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(1 głos)
pixabay.com pixabay.com John Hain

Depresja, bezsenność, kryzysy psychiczne... to norma dzisiejszych czasów. Tadeusz Różewicz przeżywał uczucia podobnie do dzisiejszego człowieka z jedną różnicą: Różewicz przeżył wojnę.

(Nie)ocalony

Tadeusz Różewicz to polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Jest twórcą wielu wierszy o tematyce wojennej. Autor należy do tzw. pokolenia „Kolumbów”, czyli ludzi urodzonych na początku lat dwudziestych XX wieku, których wojna zaskoczyła w momencie dojrzewania. Jednym z wierszy tegoż autora jest „Ocalony”, w którym podmiot liryczny mówi sam o sobie, jakoby autor przemawiał swymi słowami do Czytelnika.

Autor utożsamił się z osobą mówiącą w tym wierszu i słowa takie jak "cnota", "występek", "prawda" i "kłamstwo" – uważa za stertę wyrazów, niegdyś wartości – dziś nieistniejących poprzez realia tragizmu, jakie przeżył. Dowiadujemy się, że ludzie w obliczu wojny zmieniają się. Strach, lęk, głód – wszystko to prowadzi do zachwiania wartości i autorytetów. Człowiek, który przeżył wojnę, nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Rany na psychice są zbyt świeże, nie zabliźniają się. Nadaremno szuka on pomocy, nauczyciela. Sam musi poradzić sobie z bólem i cierpieniem. Jego ciało ocalało, ale duch w pewnym sensie umarł – wyzuł się z moralności.

Pascal wierzył w dualizm duszy i ciała – to dusza jest sercem człowieka, bez którego nie może on funkcjonować, a ciało jedynie „nośnikiem”, czymś zewnętrznym i nie ważnym tak jak dusza. Mimo tego, że Różewicz przeżył to w środku, w głębi swej duszy jest martwy i niezdolny do funkcjonowania.

Nasza wojna

Czy te objawy "rozkładu duszy" nie są nam znane? Czy rzeczywiście dzisiejszym ludziom potrzebna jest wojna, aby czuli się pozbawieni emocji? Otóż nie. Wojna może być metaforą codziennej walki z "ciułaniem" pieniędzy, ciężkiej pracy, braku czasu wolnego, stresu, spowodowanego zbyt szybkim tempem życia. Człowiek w pędzie życia nie zastanawia się: "Czego właściwie ja chcę?", a jedynie musi sprostać wymaganiom innych. Ponadto wielu ludzi odchodzi od Kościoła. Niegdyś ksiądz podczas spowiedzi naprowadzał człowieka na właściwą ścieżkę, doradzał mu w trudnych chwilach, pomagał w cierpieniach. Dziś rolę tę przejmują psychologowie, którzy za swe porady roszczą sobie 100 złotych za godzinę. Wszystko kręci się wokół pieniądza. Aby zjeść i posłać dzieci do szkoły muszę iść do pracy, nawet mimo swojej choroby. Jestem chory, więc przeznaczam pieniądze na leki i nie stać mnie, żeby wysłać swoje dziecko na wycieczkę. Pociecha buntuje się, obraża, nie pomaga w domu. Pali w końcu po kątach, bo nikt nie chce trzymać się z biedakiem. Obiady w niedzielne południe stają się rzadkością, bo ciężko zebrać się rodzinnie przy jednym stole. Tata zmęczony, mama smutna, dzieci zawiedzione.

Każdy z nas jest jak Różewicz. Gnijemy w środku. Prowadzimy wojnę sami ze sobą, nie potrafiąc cieszyć się z tego co mamy i nie próbując rozwijać się. Najtrudniejsze jest wydostanie się z tego wiru codzienności. A może by tak zawiesić broń i nie myśleć o tym, co sprawia, że przestajemy się uśmiechać? Może wystarczy uśmiechnąć się do swojej mamy i zauważyć, że robi wszystko co w jej mocy, aby żyło się nam jak najlepiej? To tylko pobożne życzenie. Najprawdopodobniej będzie tak, że zrozumiemy to wtedy, gdy my staniemy w przeciwnej roli. Kiedy to nam przyjdzie utrzymać rodzinę. Dopiero kiedy widzimy świat z innej perspektywy jesteśmy w stanie coś zrozumieć.

W pewnej mierze jednak różnimy się od Różewicza. Jego wojna się skończyła, a on nadal nosił jej brzemię. My naszą możemy skończyć bez jakiegokolwiek brzemienia. Po prostu coś zmień, bo inaczej na zawsze pozostaniesz w konflikcie ze sobą.

Na koniec najważniejsza i zarazem najkrótsza rada: nie staraj się na siłę być indywidualistą, lepszym od innych, kimś nadzwyczajnym. Bądź taki, jaki jesteś, a zobaczysz, że odnajdziesz prawdę i wolność.Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 572 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2016 19:24

Najnowsze od Klaudia Rogaczewska