Dzieci

poniedziałek, 26 październik 2015 10:41

Wodny świat malucha

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Dziecko uczące się pływać Dziecko uczące się pływać http://pl.freeimages.com/photo/baby-learning-to-swim-1524370

Pływanie to jedna z ważniejszych form aktywności fizycznej, na dodatek najchętniej uprawiana przez dzieci. Basen może być wodnym światem malucha, w którym będzie się dobrze bawić oraz uczyć odpowiedniego zachowania. Dzieci bardzo lubią zabawy w wodzie, daje im to wiele radości, a jednocześnie pływanie korzystnie wpływa na ich zdrowie.


Zajęcia na basenie wskazane są również dla dzieci, które nie mogą wykonywać innej aktywności fizycznej oraz dla osób z nadwagą. Rezultaty nauki pływania na pewno zadziwią malucha, jak również jego rodziców.

Kiedy pierwszy raz na basen?

Coraz większą popularnością cieszą się nauki pływania dla niemowląt. Pierwszy raz na takie zajęcia można zabrać swojego maluszka, gdy skończy dwa miesiące! Niewiarygodne? Specjaliści zalecają jednak pierwszy kontakt dziecka z wodą na basenie, gdy nasza pociecha osiągnie wiek trzech miesięcy. Maluch w tym wieku stabilniej trzyma główkę oraz łatwiej znosi kontakt z różnymi bodźcami, np. z szumem wody czy głosami innych dzieci na basenie. Niemowlę posiada tzw. instynkt życia płodowego, przecież przez dziewięć miesięcy było w brzuchu mamy otoczone wodą. Dziecko nie boi się jej, a co ważniejsze nie otwiera ust, gdy się zanurza. Odruch życia płodowego utrzymuje się dość krótko, więc rodzic powinien zabrać małego pływaka na basen zanim skończy 6-8 miesięcy.

Szkoły pływania dla niemowląt

Powstaje coraz więcej szkół, gdzie niemowlęta, pod okiem specjalistów, stają się małymi pływakami. Ważne jest to, że razem ze swoją pociechą, w wodzie powinien przebywać rodzic. Instruktorzy pokazują opiekunom, jak należy trzymać niemowlę oraz co zrobić, gdy maluch się zakrztusi czy przestraszy. Bardzo ważne jest, aby okazywać dziecku czułość- dzięki temu nie będzie się bać i poczuje się pewnie w wodzie. Pierwsza lekcja pływania jest bardzo ważna dla malucha, jak i jego opiekuna. Od odpowiedniego przygotowania zależy sukces małego pływaka. Nie należy się jednak zrażać małymi niepowodzeniami, trzeba próbować, gdyż małe dziecko mimowolnie pokonuje lęki. Powstają ciągle nowe szkoły pływania dla niemowląt, odpowiednio dostosowane, pełne wykwalifikowanych specjalistów, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Gdańsku, Olsztynie, Opolu, Łodzi, Kielcach, Białystoku, Katowicach.


Baseny dla małych pływaków są bardzo dobrze przystosowane:
- temperatura wody dla niemowląt wynosi od 32-34 stopni C,
- głębokość wody jest dostosowana do wieku malucha i wynosi od 20-120 cm (2 miesiące do 4 lat),
- woda jest zawsze czysta.

Uwaga:

 - do wody w basenie dodawany jest chlor, który ma zneutralizować wszystkie bakterie. Nie zawsze jednak organizm pozostaje obojętny na działanie tego pierwiastka, należy więc uważać, zwłaszcza gdy dziecko jest alergikiem.

Pierwsza wizyta dziecka wodnym świecie – co potrzebne?

Gdy rodzic zdecyduje się już na wizytę z niemowlęciem na basenie, powinien zabrać potrzebne rzeczy, takie jak:

- zaświadczenie od pediatry, że maluch może brać udział w zajęciach pływania,
- akcesoria kąpielowe dla siebie i dziecka,
- specjalną pieluszkę do pływania (pieluchomajtki).

Co zrobić, aby pierwsza wizyta na basenie nie była porażką?

Każdy rodzic boi się, że jego dziecko sobie nie poradzi, przestraszy i nie będzie chciało przebywać w wodzie. Co zrobić, aby tego uniknąć? Oto kilka porad:

- należy wejść z niemowlęciem do basenu i przytulać je do siebie, aby czuło się pewnie i bezpiecznie,
- można zabrać ze sobą do wody kolorowe zabawki, którymi dziecko chętnie będzie się bawiło w wodzie,
- przed pierwszym zanurzeniem pociechy w wodzie należy ją polewać delikatnie wodą,
- gdy dziecko się już przyzwyczai, rodzic może zacząć zabawę z maluchem w basenie.

Kiedy dziecko opanuje sztukę pływania?

Każde dziecko jest inne i nie ma reguły czy określonego wieku, kiedy nauczy się ono pływać. Umiejętność tą zazwyczaj dzieci zdobywają w wieku powyżej dwóch lat. Nie jest to jednak jeszcze pływanie, ale przemieszczanie się w wodzie. Starsze dzieci potrafią się już zanurzyć i zjeżdżać ze zjeżdżalni.

Nauka pływania dla starszych dzieci

Dziecko, które skoczyło 5-6 lat rodzic może zapisać na naukę pływania na basenie. Obecność mamy i taty nie jest wtedy już wymagana. Pociecha może uczyć się pływać w grupie lub na zajęciach indywidualnych. Początkowo polegają one na oswojeniu dziecka ze środowiskiem wodnym. Kadra w nauce pływania wykorzystuje ciekawe gry, zabawy i przyrządy, uatrakcyjniające zajęcia. W późniejszym okresie specjaliści rozpoczynają naukę podstawowych ruchów pływackich i przechodzą do nauki stylów: grzbietowego, kraula, klasycznego czy motylkowego.Zalety nauki pływania dla dzieci

Pływanie korzystnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka:

- koryguje i zapobiega wadom postawy, np. skoliozie,
- kształtuje sprawność fizyczną,
- uodparnia organizm malucha,
- poprawia wydolność, wzmacniając serce i płuca,
- jest doskonałym ćwiczeniem rozciągającym i relaksującym, pozwala maluchom pozbyć się nadmiaru energii,
- pomaga w walce z nadwagą,
- oswaja z uczuciem sukcesu i porażki.

Bezpieczeństwo

Rodzice, którzy przebywają w basenie z niemowlęciem, są pod opieką instruktora i ratownika, którzy zawsze służą pomocą i radą. Wszystkie dzieci, które biorą udział w zajęciach pływania, mają zapewnioną opiekę specjalisty. Jeśli zaś dziecko korzysta z basenu czy kąpieliska z rodzicem - to mama czy tata muszą zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy. Nawet jeśli maluch jest doskonałym pływakiem, nie należy zostawiać go bez opieki, gdyż nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć pod wodą. Różne zabawki, np. koła, delfiny, materace nie zapewniają bezpieczeństwa,gdyż nie należą to wytrzymałych. Poza tym można się z nich ześliznąć i zakrztusić wodą. Dziecko nigdy nie powinno zostać bez opieki osoby dorosłej w wodzie!


Maluch w wodnym świecie uczy się pływać, ale także poprawia koordynacje ruchową, sylwetkę oraz rozwija swój układ mięśniowy. Pływanie to jedyny sport nieobciążający stawów, układu kostnego, mięśniowego i niepowodujący mikro urazów. Ponadto dziecko uczy się współpracy w grupie i rywalizacji. Maluszki pływające od pierwszych miesięcy swojego życia lepiej się rozwijają i szybko odnajdują się w nowym warunkach. Poczucie bezpieczeństwa, jakie nabyły w okresie niemowlęcym pomoże im w dorosłym życiu w pokonywaniu trudności. Warto więc wybrać się z pociechą na basen i zabawić w cudownym wodnym świecie, w którym oboje poczujecie się „jak ryba w wodzie”.

 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1376 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 grudzień 2015 13:28
Agnieszka Bożek

Dietetyk, redaktor tekstów publikowanych w czasopismach oraz na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Prywatnie matka dwóch chłopców. W wolnym czasie czyta książki oraz jeździ na rowerze.

Więcej w tej kategorii: Jak dziecko w wodzie »