Design

wtorek, 01 grudzień 2015 18:59

Remont mieszkania – parkiety

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
remont podłogi remont podłogi Photo credit: georgiapeachez / Foter.com / CC BY

Kupiłeś dom, mieszkanie, stan podłóg pozostawia wiele do życzenia, masz własne pomysły na ich modernizację. Nie bardzo wiesz, jak się do tego zabrać? Możliwości jest wiele. Warto więc poważnie się zastanowić, planując nowy design parkietów. Wszystko zależy od tego, czy podejmiesz się samodzielnie tego wyzwania, oszczędzając finansowo, czy zdasz się całkowicie na fachowców. Podłoża z naturalnego drewna cieszą się niezmiennie popularnością. Taki dom daje satysfakcję poprzez wyrafinowaną elegancję, ma swoją klasę. Drewno jest organiczne, przyjemne i ciepłe w dotyku, a także zdrowe dla domowników.

Rodzaje parkietów

Planowanie inwestycji uwzględnia miejsca docelowe; salon, sypialnia, korytarz, kuchnia, łazienka- miejsca te wymagają różnych gatunków drewna. Podział parkietów jest w zasadzie prosty. Niemal od zawsze królował parkiet tradycyjny, układany z pojedynczych klepek. Można go zastosować na niemal każdym podłożu. Wykorzystuje się najlepsze gatunki drewna. Krajowe: dąb, brzoza, buk, dąb, jesion. Egzotyczne: teak, jatoba, ipe; a to tylko przykładowe. Taki parkiet układany w jodełkę, drabinkę, szachownicę, wzór angielski i będzie służył przez wiele lat. Jednak nie jest to tanie rozwiązanie. Jeśli mamy do ułożenia większe powierzchnie, warto się zastanowić nad parkietem mozaikowym, układanym wstępnie w większe płyty, tafle. Niesamowite, nawet skomplikowane wzory mogą być uzupełniane specjalnymi, niepowtarzalnymi wstawkami ozdobnymi. Mozaika, nieco tańsza, nie skrzypi, nie nasiąka.
Lamparkiet, zwany inaczej parkietem przemysłowym, jest jeszcze ciekawszą propozycją. Składa się on z dużo węższych deszczułek, tworzących luźniejsze, piękne faktury. Można go kupić luzem, lub w łączonych solidną taśmą samoprzylepną, płytach. Pięknie wyglądają palisandrowe schody, dębowe parapety. Odważniejsi projektanci wykorzystują lamparkiet do zdobienia ścian. Ze względu na skuteczną izolację akustyczną, tłumienie drgań, właściwości antyalergiczne, nadaje się do zabudowań poddaszy. Wnętrza nabierają nowoczesnego i minimalistycznego uroku. Niska cena (30-40% tańszy od innych), pozwala na wybranie rodzaju drewna z bardzo szerokiej gamy ofertowej. W końcu dostępne są również parkiety panelowe, z uwagi na wygląd, zwane inaczej deskami podłogowymi. Bardzo wdzięczny materiał (deski zbudowane z dwóch lub trzech warstw) pozwala na stosunkowo szybki i łatwy montaż. Wykończony utwardzonym (promieniami UV) lakierem. Pasuje do wszystkich wnętrz, może poza łazienką i kuchnią, gdzie stosuje się drewna bogate w naturalne oleje, na przykład: teak, ibro.

Układanie parkietu

Wszystkie typy parkietów są klasyfikowane w grupy jakościowe. Bierze się pod uwagę jednolitość barw i odcieni. Obecność sęków i przebarwień. Od tego uzależniona jest cena. Przed układaniem, kupiony materiał aklimatyzujemy, pozostawiając go w pomieszczeniu, celem wyrównania wilgotności i temperatury. Z pozoru montaż podłóg może się wydawać czymś trudnym i skomplikowanym, jednak tak nie jest. Wystarczy trzymać się określonych zasad. Należy pamiętać o szczelinach dylatacyjnych (specjalne kliny), przy krawędziach ścian. Drewno jest podatne na działanie wilgoci, kurczy i rozkurcza się. Mówi się, że podłoga cały czas „pracuje”. Te szpary są potem maskowane listwami ozdobnymi. Uwaga, listwy mocujemy do ściany, nie podłogi.
Podstawą jest perfekcyjne przygotowanie podłoże. Musi być ono bardzo dobrze wypoziomowane, gładkie i suche. Służą temu zaprawy samopoziomujące, gąbki ścierne. Osobnym problemem jest kładzenie parkietów na podłożu ogrzewanym. Należy je wcześniej wygrzewać, celem pozbycia się wilgoci, następnie doprowadzamy je do normalnej temperatury i możliwie szybko układamy, by podłoże nie nabrało ponownie wilgoci.
Panele podłogowe wymagają położenia folii przeciwdziałającej zawilgotnieniu, a także zastosowania pianki z rolki. Podłoga nie będzie trzeszczeć ani stukać.
Ważny jest dobór klejów; do parkietów tradycyjnych stosujemy kleje poliuretanowe i dyspersyjne, mozaiki - kleje dyspersyjne, lamparkiety - kleje bardzo mocne i sztywne, najlepiej dwuskładnikowe z utwardzaczem. Panele można układać bez kleju, jako podłoga „pływająca”, lub przy użyciu klejów elastycznych, np. epoksydowych.

Konserwacja parkietu

Oczywiście parkiety można cyklinować, aczkolwiek niewielka grubość warstwy wierzchniej paneli pozwala na jedno, dwukrotne cyklinowanie. Lakierowanie jest najbardziej popularną metodą wykończenia podłogi. Jednak z uwagi na problem z usuwaniem zarysowań i uszkodzeń, wielu specjalistów poleca olejowanie, woskowanie lub olejo-woskowanie. Uszkodzoną część łatwo oczyścić i powtórnie zaolejować, zawoskować. Parkiet taki ma satynową, przyjemną w dotyku powierzchnię.  Podłogi drewniane nie lubią wody. Do konserwacji najlepiej stosować preparaty bezwodne i środki nabłyszczające. Priorytetem staje się również ochrona przed zarysowaniem, ścieraniem. Przygotujmy więc dla gości i domowników miękkie i gustowne obuwie. Łapy zwierząt myjemy po spacerze, a pazury regularnie obcinamy. Istotną sprawą jest zabezpieczenie mebli przesuwanych, służą temu samoprzylepne filcowe podkładki.

Podsumowując parkiet można z powodzeniem ułożyć samodzielnie, sporo na tym oszczędzając. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, dobrym rozwiązaniem jest zakup parkietu z montażem. Sklepy parkieciarskie zatrudniają odpowiednich profesjonalistów. Dają również gwarancję na tę usługę.

 

 Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1387 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 grudzień 2015 11:23
Więcej w tej kategorii: Stylowy stół w salonie »