Ciekawostki

niedziela, 29 listopad 2015 20:37

Zawsze modne i wygodne, czyli krótka historia ... jeansów
Wyróżniony

Napisała
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Jeansy - spodnie pokoleń Jeansy - spodnie pokoleń PublicDomainPictures/CC0

Każdy ma ich po kilka par w szafie. Ubieramy się w nie praktycznie codziennie – na spacer, do pracy, do kina czy na imprezę. Noszą je wszyscy: kobiety, mężczyźni, dzieci, a nawet niemowlęta! O czym mowa? Oczywiście o jeansach! Czy znasz historię tych wyjątkowych spodni, które nigdy nie wychodzą z mody?

Jeansy to spodnie uniwersalne, które cieszą się ogromną popularnością. Możemy wybierać wśród różnych fasonów i kolorów, dlatego nigdy się nam nie nudzą.

Denim czy jeans?

Denim to materiał, z którego szyje się jeansy. Jest to grubo pleciona tkanina o skośnym splocie, barwiona indygo (naturalny barwnik) na ciemnoniebieski kolor. Materiał ten ma swój początek w we francuskim mieście Nimes, któremu zawdzięcza swoją nazwę (de Nimes, czyli „z Nimes”). Zamiast „denim” używamy zamiennie słowa „jeans”. Dlaczego? Otóż w XV wieku w Chieri wytwarzano podobną tkaninę o nazwie „jeans”, a jej nazwa pochodzi od „blue de Genes”. Wraz z upływem czasu denim wyparł błękit z Genui, gdyż okazał się on mocniejszy i rozpowszechnił się na całym świecie.

A tak to się zaczęło…

Jeansy w postaci, jaką znamy obecnie, powstały pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo spodnie te nosili żeglarze, później robotnicy. Jacob Davis zaczął szyć z denimu ubrania robocze i wpadł na pomysł, aby wzmocnić je metalowymi nitami. Powstały więc jeansy, choć nikt tych spodni jeszcze tak nie nazywał. Davis zaczął więc szukać wspólnika, a idealnym kandydatem okazał się przedsiębiorca Levi Strauss. I tak wspólnymi siłami stworzyli jeansy, które są produkowane do dziś. W 1873 roku Strauss założył hurtownię tych wyjątkowych spodni. W tym czasie było bardzo duże zapotrzebowanie na jeansy, gdyż w Stanach Zjednoczonych trwała gorączka złota, więc osadnicy potrzebowali wygodnych i trwałych ubrań. Spodnie te nosili górnicy, farmerzy oraz teksańscy kowboje.

Z czasem…

Po I wojnie światowej jeansy pojawiły się na srebrnym ekranie, noszone przez aktorów w westernach. W Europie rozpowszechniły się w latach 40. za sprawą amerykańskich żołnierzy walczących podczas II wojny światowej, którzy ubierali się w te spodnie w czasie wolnym. Na początku lat 50. jeansy były tylko strojem roboczym, jednak później zdobyły popularność dzięki filmom i muzyce. Mężczyźni chcieli wyglądać jak Marlon Brondo z „Dzikiego”, James Dean z „Buntownika bez powodu” czy Elvis Presley. Niebieskie jeansy stały się ubiorem kultowym, symbolem wolności i indywidualizmu. Lata 60. przyniosły bunt młodzieży i studentów solidaryzujących się z robotnikami. Sprzedaż zaczęła rosnąć. Jeansy były tanie, wygodne i trwałe! Pojawiły się też spodnie sprane i podniszczone. Jeans upodobali sobie hipisi – nosili wytarte spodnie z szerokimi nogawkami, czyli dzwony. Chętnie ozdabiali je też haftami, koralikami i malowidłami. W latach 80. modne były marmurki – spodnie wybielone i zdekatyzowane. Metalowcy zaś nosili wąskie jeansy i jeansowe kamizelki – katany. W tym czasie jeans okazał się hitem – szyto już także koszule, spódnice, kamizelki i kurtki. W latach 90. jeansy już nie były tak popularne, ale z czasem narodziły się nowe - z lycrą, i zajęły wyjątkowe miejsce w kolekcjach ubrań.

Kobiety w spodniach?

Dopiero w 1934 roku Levi Strauss stworzył jeansy dla kobiet – model Lady Levi’s. Spodnie klasyczne, wytworzone z lekkiego denimu, zapinane na guziki podkreślały kobiecą figurę. Niestety damskie modele uważano za nieprzyzwoite i kobiety w jeansach były niemile widziane m.in. w urzędach, szkołach czy uczelniach. Producent próbował promować spodnie na łamach amerykańskiego magazynu Vouge. Jednak mimo to kobiety jeszcze przez długi czas ubierały spodnie tylko do pracy w fabrykach. W latach 50. i 60. jeansy można było zobaczyć na ekranie w filmach z Brigide Bardot i Marylin Monroe. Od tej pory spodnie te stały ważnym elementem stroju i na dobre zagościły w damskiej szafie.

W Polsce…

W naszym kraju jeansy pojawiły się w czasach PRL-u. Spodnie te można było dostać w Polsce już w latach 60., ale niestety nie było to łatwe. Można je było kupić tylko w PEWEX-ie, ale były drogie i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Szczęście miał ten, kto miał ciocię czy wujka za granicą, mógł wtedy nosić modne jeansy. Dopiero w 1991 roku w Gdyni otworzono pierwszy w Polsce firmowy sklep Levi’ego Straussa. Powstały też rodzime jeansy „ELPO” i „ODRA”. Wtedy już wszyscy mogli nosić te modne i uniwersalne spodnie.

Początek wieku XXI

Jeansy są nadal w modzie i chyba tak zostanie na długo! Spodnie te noszone są nie tylko przez ikony mody na całym świecie. Przecież każdy ma jeansy i to po kilka par! Czy znasz kogoś, kto nie ma ich w swojej szafie? Powstało wiele marek jeansów, ale wszystkie wzorowane są na oryginalnych spodniach stworzonych przez Davis’a i Strauss’a. Możemy wybrać krój/fit: loose, comfort, slim, regular, skinny czy stan/wist: high (wysokie), normal (normalne), low (biodrówki). Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy figury.

Czy wiesz, że…   

  • W roku 1905 powstały 501 Oryginał – pierwsze i najbardziej znane spodnie.
  • W latach 30. w jeansach zamieniono guzik na zamek błyskawiczny.
  • Kolor indygo uzyskiwano z liści indygowca farbiarskiego – półkrzewu, który rósł w Indiach.
  • Terminu "jeansy", w znaczeniu spodnie z denimu, zaczęto używać dopiero w połowie XX wieku.

Jeansy wciąż na topie! Zmieniają się tylko fasony: biodrówki, rurki, dzwony, ogrodniczki czy boyfriendy. Niektóre gładkie, inne lekko przetarte, poszarpane, a nawet… dziurawe. A do tego gama kolorów – wszystkie barwy tęczy! A Ty, jakie jeansy masz w swojej szafie?Dodaj tutaj swoją ofertę >>>


Czytany 1602 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 grudzień 2015 11:52
Agnieszka Bożek

Dietetyk, redaktor tekstów publikowanych w czasopismach oraz na portalach internetowych. Miłośniczka zdrowego stylu życia. Prywatnie matka dwóch chłopców. W wolnym czasie czyta książki oraz jeździ na rowerze.

Więcej w tej kategorii: « Escape Room – nowa forma rozrywki